207 Sağlık Personeline Eğitim

  • 11 Eylül 2017
  • 337 kez görüntülendi.
207 Sağlık Personeline Eğitim

Niğde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında   görev yapan personelin bilgi ve becerilerinin artırılması, hasta için hayati önem arz eden durumlarda; trafik kazaları, kalp krizi, beyin kanaması, şok gibi acil durumlarda olay yerinde ve ambulanslarda hastaya müdahalede solunum destekli cihazları zamanında,  daha uygun ve etkin bir şekilde kullanmayı ayrıca diğer temel yaşam desteğinin kusursuz ve etkili bir şekilde verilebilmesi için, acil sağlık istasyonlarımızda çalışan 207 sağlık personelimizin tamamına eğitimlerin verilmesi planlandı.

Bu eğitimlerin ilki ilgili uzmanlar tarafından  (Entübasyon Teorik Eğitimi) 112 Başhekimliğinde, 05 Eylül 2017 tarihinde, teorik ve maket üzerinde verilmiş olup, 07-08 Eylül 2017 tarihinde ise hastanede, ameliyathanelerde ve yoğun bakımlarda Entübasyon Uygulama Eğitimi düzenlendiğini belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel eğitimlere gruplar halinde devam edileceğini söyledi.

Entübasyon; Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen herhangi bir hastalıktan dolayı, solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine “entübasyon” denir. Bu borunun bir ucu nefes borusu yoluyla akciğerlere ulaşırken diğer ucuna akciğerlere basınçlı hava üfleyen cihazlar bağlanır. Acil koşullarda veya yoğun bakım ünitelerinde solunum yetmezliğindeki hastalarda entübe etmek ve solunum cihazına bağlamak çoğu zaman hasta için hayati öneme haizdir ve bu nedenle ivedi olarak yapılması zorunludur.

İl Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel, “Eğitimlerimizdeki amacımız İlimizde acil sağlık hizmetinin kalitesini yükseltmek, hastalarımıza zamanında en uygun şekilde ve ivedi olarak acil sağlık hizmeti sunabilmek, personelin bilgi ve deneyimini artırmaktır.”dedi.

Dr. Yılmaz Yücel, “Bakanlığımızın planladığı modül eğitimlerinin tüm 112 acil çalışanlarımıza vermekteyiz,  ayrıca müdürlüğümüzce gerçekleştirilen bu eğitim ile edineceğimiz bilgi ve beceriler sayesinde ambulanslarda görev yapan sağlık personellerimiz, laringoskopları,  daha iyi, zamanında ve ivedi olarak kullanabilecek, hasta veya yaralının solunum yetersizliğini entübasyon ve laringeal maske uygulaması ile destekleyip acil hava yolu kontrolünü sağlayabilmek amacıyla, personelimizi bilinçlendirmek, pratiklerini geliştirmek ve tüm personelimizin bilgi becerilerini en üst seviyeye çıkartmak ve hastalarımıza zamanında ve ivedi olarak en uygun müdahaleyi ve tedaviyi hedeflemekteyiz.” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Bu içerik korunmaktadır.