Çevre Müdürlüğünden 40 meslek için yeterlilik belgesi açıklaması

  • 30 Ocak 2017
  • 646 kez görüntülendi.
Çevre Müdürlüğünden 40 meslek için yeterlilik belgesi açıklaması

Niğde Çevre ve Şehircilik İl müdürü Enver Özdemir Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan 40 meslek için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini ifade etti.

Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Enver Özdemir; “ 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nun Ek l. maddesine dayanılarak hazırlanan “Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” 25/05/2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş, tebliğ eki listede, aralarında yapı sektöründe hayati öneme haiz mesleklerinde bulunduğu (ahşap kalıpçı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, bacacı, betonarme demircisi, betoncu, duvarcı, ısı yalıtımcısı, inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı, panel kalıpçı, seramik karo kaplamacısı, ses yalıtımcısı, sıvacı, su yalıtımcısı, tünel kalıpçısı ve yangın yalıtımcısı) 40 meslek için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiş olup, “Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler işbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamazlar.” hükmü uyarınca Ek-3 Geçici Ustalık Yetki Belgesine sahip olanlar dahil olmak üzere 25/05/2016 tarihinden sonra çalıştırılmaları yasaklanmıştır.

Bu durumda 25.05.2016 tarihi itibarı ile yapı sektöründe mesleki yetkinliği olan belgeli eleman darboğazı ile karşılaşılmaması için, yapı sektöründe çalışan meslek erbaplarının mesleki niteliklerin artırılması, iyi uygulamaların geliştirilmesi ve ürün kalitesinin artırılması için eğitilerek bilinçlendirilmesi ve bu sayede “mesleki yeterlilik belgesi” alabilmelerine yardımcı olunması için proje temelli işbirliği yapılması amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında ilgide kayıtlı “Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır” dedi.

Özdemir; “5544 sayılı kanuna göre geçerli olan belgeler; Mesleki Yeterlilik Belgesi Ustalık Belgesi Meslek diploması (mezun olduğu alanda çalışanlar için) Yukarıda sayılı belgelere sahip olmayanlar için Niğde Ticaret ve Sanayi Odasının MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşu aracılığı ile hem eğitim verilecek hem de sınav yapılıp sınav sonunda başarılı olanlara belgeleri verilecektir. Bu belgeleri alabilmek için her branş için MYK tarafından belirlenen sınav ücretleri sınava girenler tarafından yatırılacak, sınav sonunda başarılı olurlarsa sınav ve belge ücretleri İşsizlik Sigortası fonundan karşılanacaktır. 4447 sayılı kanunun Ek Madde 3’e göre “5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 1/1/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı Fondan karşılanır. Fondan karşılanacak sınav ücreti, brüt asgari ücretin yarısını geçmemek üzere meslekler itibarıyla Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararıyla belirlenir. Fondan karşılanan bu desteklerden kişiler bir kez yararlanabilir” denilmektedir.(Haber:Derya DEMİRCAN)


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Bu içerik korunmaktadır.