Niğde’nin 11 Projesi TUBİTAK Sergisinde

  • 14 Mart 2018
  • 188 kez görüntülendi.
Niğde’nin 11 Projesi TUBİTAK Sergisinde

Niğde’den de öğrencilerin 11 projele ile katıldıkları TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Kayseri Bölge Sergisi Açıldı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Süleyman Demirel Spor Salonu’nda gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Sebahattin Ünalan, yarışmaya Türkiye genelinde 16 bini aşkın başvurunun yapıldığını, bu başvurulardan bin 200’ünün 12 bölgede sergiye davet edildiğini söyledi.

NİĞDE İLE BİRLİKTE 7 İL KATILDI

Açılışı yapılan TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Kayseri Bölge Sergisi 3 gün boyunca açık kalacak. Sergiye Kayseri, Sivas, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Yozgat ve Aksaray’dan yarışmacılar katılıyor.

Ünalan, “Etkinliğimiz 49. Liselerarası Proje Yarışması, nasip olursa seneye 50.’sini yapacağız, yarım asır geçmiş olacak köklü bir yarışma. Bu yarışmanın öğrencisiyle, öğretmeniyle okullarıyla, üniversitemizle hayırlı olmasını diliyorum. Bu yarışma ulusal seviyede yapılan bir yarışma. 12 bölgede tertip ediliyor. Sonrasında uluslar arası boyutlara ulaşan kısımları var. 12 branşta yarışma düzenliyoruz. Türkiye genelinde bu seneki başvuru sayımız 16 bini geçti. 16 bini aşkın projenin bin 200 tanesini 12 bölgede sergiye davet ettik, her bölgede yüzer tanesi sergilenmiş olacak. Biz de burada 100 proje sergileyeceğiz. Bu 100 projeden 17 tanesini Türkiye finallerine göndereceğiz, 3 gün sürecek sergimiz. Perşembe günü de ödül töreni yapılacak” dedi.
ERÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven ise sergiye katılanların başarılı olduğunu dile getirerek, bundan sonra da çalışmalara devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Rektör Güven; “Seçilerek geldiniz ve hepiniz başarılı oldunuz kabul ediyoruz. Siz bu işe gönül veren genç araştırmacılar ülkemizin geleceği olacaksınız. Bugün başladığınız yolu bundan sonra da devam ettirmenizi diliyorum” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Bu içerik korunmaktadır.