Sibirya’da Türk Müziği Araştırmaları Yapıldı

  • 08 Eylül 2017
  • 472 kez görüntülendi.
Sibirya’da Türk Müziği Araştırmaları Yapıldı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğretim üyeleri Doç. Dr. Feyzan Vural ve Doç. Dr. Timur Vural tarafından, Saha (Yakutistan), Tuva ve Hakasya Özerk Cumhuriyetlerinde Türk Müziği araştırmaları gerçekleştirildi.

35 gün süre ile devam eden saha araştırmalarında, Türk tarihi ve kültürü açısından son derece önemli olan kadim topraklarda kültürel ve müzikolojik çalışmalar yapıldı; Türk dünyasının ortak değerlerine yönelik önemli tespitlerde bulunuldu.

Türkiye’den 10 bin kilometre uzaklıkta bulunan, Rusya’ya bağlı Saha (Yakutistan) Özerk Cumhuriyeti’nde özel törenlerle karşılanan öğretim üyeleri, alan çalışmaları gerçekleştirdikleri bölgelerde ulusal NHK kanalına çalışmalarını anlattılar; Saha müziğinin dünyaca ünlü yüzleri ile görüştüler; yöresel sanatçılar ve müzik gruplarından derlemeler yaptılar; Federal Üniversite’ye bağlı Olonho Enstitüsü’nde akademik çalışmalar gerçekleştirdiler.

Rusya’ya bağlı kadim Türk topraklarından olan özerk Tuva Cumhuriyeti’nde, höömey tekniği (Tuva gırtlak çalma), geleneksel çalgılar, müzik türleri üzerinde araştırmalar gerçekleştiren öğretim elemanları, Ulusal Tuva Orkestrası elemanları ve Tuva Cumhuriyeti Sosyal ve Ekonomi Bilimler Araştırmaları Enstitüsü öğretim elemanları ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Türk tarihinin temel pınarlarından olan Hakasya’nın başkenti olan Abakan’da yaptıkları çalışmalarda, Hakas Türklerinin son dönemlerde milli kültürlerini yaşatmak için gösterdikleri gayretleri yerinde tespit ettiler; yaşayan son Hakas destan anlatıcısı ile görüşmeler gerçekleştirdiler; müzisyenler, müzikologlar ve geleneksel çalgı yapımcıları ile Hakas müziği üzerine görüştüler.

Öğretim üyelerinin bu bölgedeki çalışmaları ile ilgili olarak Rusya Federasyonu’nun tamamında yayın yapan Rusiya kanalı ile bir röportaj gerçekleştirildi. Bu kapsamlı Türk Dünyası derleme çalışması sonucunda müzik kültürünün benzerlikleri, değişim süreçleri ile inanışlar bağlamında yaşadığı dönüşüm yerinde tespit edildi. (Haber: Derya Demircan)

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Bu içerik korunmaktadır.