Sulama Suyunu Vekil Sordu Bakan Yanıtladı

  • 03 Şubat 2017
  • 367 kez görüntülendi.
Sulama Suyunu Vekil Sordu Bakan Yanıtladı

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Ulukışla Darboğaz-Handeresi-Köşk Önü sulama suyu sorularına Bakan Veysel Eroğlu cevap verdi.

Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde ili Ulukışla ilçesinde içme suyu sorunu yanında köylerin sulama suyu sorunlarını da gündeme taşımaya devam ediyor. Darboğaz, Tepeköy, Şeyhömerli, Eminlik, Toraman, Porsuk köylerinin yanı sıra diğer köyler için de Orman ve Su İşleri Bakanlığına yönelttiği soruları Bakan Veysel Eroğlu yanıtladı.

Ömer Fethi Gürer,  Darboğaz Köyünde gölet sorunlarını daha önce de Bakana ilettiğini ve bu bağlamda geçen yıl sorunların kısmen aşıldığını ifade ederek bu kere, “Niğde Ulukışla ilçesi Darboğaz Köyü göletinin bulunduğu yerden Günderli ve Çatalark mevkilerine su taşıması projesi ile ilgili çalışma hangi aşamadadır? Hangi tarihte başlayıp hangi tarihte tamamlanması düşünülmektedir? Sorularını da Bakana yöneltti.

Bakan Veysel Eroğlu, “Niğde-Ulukışla Darboğaz Göleti kaçaklarının önlenmesi için toplam 3.000 m enjeksiyon yapılması planlanmış olup, 2016 yılı içerisinde bunun 700 m’si yapılmıştır. Hava şartlarından dolayı çalışmalara ara verilmiştir, kalan 2.300 m enjeksiyon ise hava şartlarının uygun olduğu zamanda yapılacaktır. Darboğaz Göleti Bakanlığım tarafından inşa edilmekle birlikte, sulama şebekesi daha önce açık kanal olarak Niğde İl Özel İdaresi tarafından inşa edilmiştir. Günderli ve Çatalark mevkileri tesisinin mevcut sulama sahası dışında yer almaktadır. Bu mevkilere su aktarılması talebi, su kaçağının önlenmesini müteakiben göletin su potansiyeli dikkate alınarak değerlendirilecektir” dedi.

 

HANDERESİ

Milletvekili Gürer, “Niğde ili Ulukışla ilçesi Handeresi Köyünde sulama suyundan daha çok yarar sağlamak amacı ile suyun kapalı sisteme alınarak kanal yapılması düşünülmekte midir? DSİ’nin bu konuda 2017 yılında çalışma yapması programa alınmış mıdır?” sorularını Bakan Veysel Eroğlu’na yöneltti.

Bakan Eroğlu soruya şöyle yanıt verdi; “Niğde ili Ulukışla ilçesi Handeresi köyünde “Niğde-Ulukışla Handeresi Göleti ve Sulaması” işinde gövde tamamlanmış olup keşfi yetmediğinden sulaması ikmal inşaatı olarak ihale edilecektir. Sulama tesisi tipi borulu kapalı sistemdir.”

KÖŞKÖNÜ

Gürer’in “ Niğde Ulukışla ilçesi Köşkönü Köyü’nün yeraltı su sistemi yapılarak arazilerin ve bahçelerin sulanması konusunda 2017yılı için bir çalışma var mıdır? Sorusuna Bakan Eroğlu, Niğde Ulukışla Köşkönü Köyünde herhangi bir yeraltı suyu sulama kooperatifi bulunmamakta olup kooperatif kurulması hususunda herhangi bir talep de iletilmemiştir.” yanıtını verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Bu içerik korunmaktadır.