Nigdemiz.com
buy Instagram followers

  • 02 Eylül 2019
  • 403 kez görüntülendi.

Okul Servis Ücretlerine Yüzde 15 Zam Geldi

Niğde Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Halil İbrahim Kızıltan Niğde’de okul servislerinin 2019-2020 eğitim-öğretim yılı zammının belirlendiğini söyledi.

Öğrenci servis ücretlerinin yeni fiyat tarifesinin belirlendiğini ifade eden Kızıltan; “ Niğde’de  2019-2020 eğitim-öğretim yılında okul servisleri için uygulanacak ücretlere ortalama yüzde 15 zam yapıldı. Geçen yıl aylık 135 lira olan 0-10 kilometrelerdeki servis ücreti bu yıl 150 liraya, geçen yıl aylık 150 lira olan 0-15 kilometredeki servis ücreti bu yıl 180 liraya, 175 lira olan 2 turluk gidiş geliş 0-10 kilometre olan servis ücreti bu yıl 190 TL’ye çıkartıldığını ifade etti.

Korsan okul servislerinin çocuklar için tehlike saçtığını belirten Kızıltan “Çocuklarınızı korsan servislere emanet etmeyin. Servis seçerken odaya kayıtlı esnafımızı tercih edin. Velilerimiz, il trafik komisyonlarınca servis ücretleri belirlenene kadar anlaşma yapmamalı. Velilerden çocuklarını okula kayıt ettirirken servis seçiminde çok dikkatli olmalarını istedi. Bazı özel okul servislerinin şimdiden ücretlerini belirlediklerini dile getirerek, “Çoğu verilmeyen hizmeti veriliyormuş gibi gösterip fahiş fiyat uygulayan bu servislerden uzak durulmalı. Velilerimiz, il trafik komisyonlarınca servis ücretleri belirlenene kadar anlaşma yapmamalı.” diye konuştu.

Kızıltan, ilgili mesleki odasına kayıtlı olmayan korsan servislerin çocukların can güvenliğini tehdit ettiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Çocukları korsan servislere emanet etmeyin. Servis seçerken odaya kayıtlı esnafımızı tercih edin. Üç beş lira daha ucuz ulaşım için kesinlikle korsan servislere itibar edilmemeli. Mesleki odamıza kayıtlı, vergisini ödeyen, TSE belgeli kamera ve kapı sensörü olan, yardımcı rehber personel bulunduran, düzenli eğitimden geçerek kendini yenileyen ve kısaca servis şoförlüğü yapabilmenin tüm yasal şartlarını taşıyan esnafımız tercih edilmelidir.”

Geçmiş yıllarda yaşanan olumsuz durumların tekrar etmemesi için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Kızıltan, “Öte yandan ilgili bakanlıklarca yürütülecek olan Okul Servis Araçları Yönetmeliğindeki değişiklikler unutulmamalı. Her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat ile her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurma, iç ve dış kamera sistemi ve en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı zorunluluklarıyla ilgili süre Eylül 2020’ye kadar uzatıldı. Bunların dışında, okul servis araçlarının yerine getirmesi gereken zorunluluklar mutlaka denetlenmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!