27 Eylül Dünya Okul Süt Günü - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

27 Eylül Dünya Okul Süt Günü

  • 28 Eylül 2017
  • 452 kez görüntülendi.
27 Eylül Dünya Okul Süt Günü

Niğde Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, 27 Eylül Dünya Süt Günü sebebiyle bir basın açıklaması yaptı.

Dr. Ertan Değirmencioğlu’nun açıklaması şöyle;

“Süt, bebeklikten yaşlılığa kadar vücudun gelişmesi, güçlenmesi ve sağlığın korunması için gerekli besin öğelerini içeren çok önemli bir besindir. Bu yüzden insan vücudu için kolayca sindirilebilir ve rahatlıkla  kullanılabilir.

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda büyüme ve gelişme oldukça hızlıdır. Bu sebeple besin öğelerine olan gereksinim yaşamın diğer dönemlerine göre daha fazladır. Süt ve süt ürünleri enerji ve besin ihtiyacını karşılamada hem çocuklarda hem de yaşamın her döneminde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle çocukluk, emziklik ve yaşlılık döneminde süt tüketimine özen göstermek gerekir. Kalsiyumun temel kaynağı olan süt ve süt ürünlerinin yetersiz alımında osteoporoz (kemik erimesi), kemik ve diş gelişiminde sıkıntılar, göz sağlığında bozulmalar, bağışıklık sisteminde zayıflama, sinir ve sindirim sisteminde düzensizlikler meydana gelebilir.

Süt vitaminler,enzimler ve birçok yararlı maddeyi bünyesinde taşımaktadır. Günde bir bardak süt içen bir çocuk protein ihtiyacının % 35’ini, kalsiyum ihtiyacının %52’sini, B12 vitamini ihtiyacının %98’ini karşılayabilmektedir. Yapısında bulunan yağ asitleriyle çocuğun beyin gelişimi için gereklidir. Günde en az iki bardak süt içerek vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanmaktadır.

Yapılan araştırmalar, ülkemizde süt ve süt ürünleri tüketim düzeyinin önerilen miktarların çok altında olduğunu göstermektedir. Türkiye’de kişi başına düşen süt tüketimi yıllık 24 litre civarındadır. Bu miktar birçok Avrupa ülkesinde 100 litrenin üzerindedir. İçecekler arasında çay, su ve özellikle gazlı içeceklerden sonra süt tüketimi 4. sırada bulunmaktadır. Süt ve süt ürünlerinin teşvik edilmesi, bu konuda toplumda bir bilinç oluşturulması amacıyla dünyada her yıl 27 Eylül “Dünya Okul Süt Günü” olarak kutlanmaktadır. Sağlıklı günler dilerim.”

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!