50 Dernek Hızlı Tren İçin Birleşti - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

50 Dernek Hızlı Tren İçin Birleşti

  • 10 Ocak 2018
  • 522 kez görüntülendi.
50 Dernek Hızlı Tren İçin Birleşti

3 büyük şehirde bulunan Niğde dernekleri ile Niğdeliler Federasyonu, Hızlı tren projesinin Niğde İçerisinden geçirilmesi için bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptılar.

Konu hakkında basın sözcüsü olarak açıklamada bulunan İstanbul Niğde Dernekler Federasyonu Başkanı Av. Tuğrul Urhan, İstanbul, Ankara ve İzmir’in de içerisinde bulunduğu 3 büyük şehirdeki 50’ye yakın Niğde dernekleri ile birlikte  “Hızlı Tren Hattının Niğde Kısmında Değişim İstiyoruz” kampanyası başlattıklarını Hızlı tren’in Niğde içinden geçirilmesinin büyük katkı ve fayda sağlayacağını belirtti.

İstanbul Niğde Dernekler Federasyonu Başkanı Av. Tuğrul Urhan 50’ye yakın derneğin ortak basın açıklamasında şunlara yer verdi: “ Niğde ilimizin, çevre illeri büyükşehir olması nedeniyle, ayrıca yolların geçiş güzergâhında olmadığından dolayı ekonomik açıdan gelişme gösterememektedir, dolayısıyla devamlı dışarıya göç vermektedir. Kısa ve orta vadede bu kanayan yarayı sarmamız için hükümetimizin ilimize ve bölgemize yapmayı planladığı yatırımları verimli hale getirmemiz gereklidir. Hükümetimizin son dönemde gerçekleştirdiği hızlı tren projeleri ile ülkemiz de tüm iller birbirine yakınlaşmaktadır. Bu projeler en çok bizleri sevindirmektedir. Yapımı planlanan demiryolu projeleri kapsamında ” Samsun-Merzifon-Çorum-Kırıkkale(Delice)- Kırşehir-Aksaray-Ulukışla-Yenice-Adana-Mersin Yeni Demiryolu Projesi(Kuzey-Güney Koridoru) “ projesi bulunmaktadır. Bu proje de görüldüğü gibi Niğde’nin çevresinden dolanıp Ulukışla’dan geçmektedir. Buradan geçen hattın verimli olabilmesi için Niğde merkezden geçmesi en uygun yoldur. Aksaray’dan gelen hattın turistlik bölge olan Güzelyurt’tan geçip, düzlük olan Melendiz (Çiftlik) ovasından Niğde merkeze, oradanda Ulukışla’ya bağlanmalıdır. Bu önerimiz, devletimize ek bir maliyet getirmeyecektir. Çünkü kısa sürede kendisini amorti edecektir. Bu güzergâhın Niğde merkezden geçmesi, Niğde dışında olan ama gönlü hep Niğde de olan hemşerilerimizi yakından ilgilendirmektedir. Bizler gurbette yaşayan Niğdeliler olarak ata toprağımıza her an gidip gelmek istiyoruz. Hızlı tren projesinin de bu hasretin bitmesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Destek Veren Kuruluşlar

Hızlı tren projesinin Niğde içerisinden yeniden tadil edilmesi ve projenin gerçekleşmesi için destek veren Kuruluşlar arasında şunlar yer aldı: “İstanbul, Ankara ve İzmir Niğde Dernekler Platformu  İstanbul Niğde Dernekler Federasyonu, İstanbul Niğde Dernekler Federasyonu’na bağlı 25 dernek, İstanbul’da ki 150 bin  Niğdeli nüfus, Ankara Niğde Dernekler Federasyonu, Ankarada ki 60 bin  Niğdeli nüfus, İzmir Niğde Dernekler Federasyonu ile İzmirde ki 35 bin Niğdeli nüfus.”


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!