Nigdemiz.com

540 Kişiye Sertifikalı İlk Yardım Eğitimi Verildi

  • 13 Ocak 2020
  • 232 kez görüntülendi.
540 Kişiye Sertifikalı İlk Yardım Eğitimi Verildi

Niğde İl sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Birimince 2019 yılında Kamu ve Özel sektör çalışan vatandaşlara ilk yardım eğitimi kapsamında 35 grup halinde 540 kişiye sertifikalı İlk yardım Eğitimi verildi.

2019 yılındaki ilk yardım eğitimleri kapsamında açıklamalarda bulunan Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, meydana gelen kazalardaki ölümler ve sakat kalmaların en büyük nedenlerden birisi de kazalara müdahale eden kişilerin ilk yardım uygulamalarını bilmemesinden veya yanlış uygulamalardan kaynaklandığını söyledi.

Hayatı tehlikeye düşürecek herhangi bir durumla karşılaşıldığında yapılacak ilkyardımın zamanında ve tekniğine uygun yapılması önem arz etmekte olduğuna vurgu yapan Müdür Dr. Dursun Koç, ‘‘Yapılan araştırmalarda kazalarda ölümlerin yaklaşık %10’u ilk 5 dakika içerisinde, %50’ si ise ilk yarım saat içerisinde meydana gelmektedir. En son Karaman ilinde meydana gelen ulusal medyada da gündem oluşturan solunum yollarına yabancı cisim kaçması sonucu hayatını kaybeden vatandaşımızın karşılaştığı durum, İlkyardım Eğitimlerinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.’’ dedi

 

Niğde’de 2019 yılı içeresinde 35 grup halinde toplam 540 kişiye sertifikalı ilk yardım eğitimi verdiklerini ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, ‘‘İl Sağlık Müdürlüğümüz Acil Sağlık Hizmetleri Birimince Kamu ve Özel sektör çalışan vatandaşlarımıza yönelik sertifikalı İlkyardım Eğitimleri Bakanlığımızın emirleri doğrultusunda ücretsiz olarak verilmektedir. 2019 Yılı içerisinde 35 grup halinde toplamda 540 kişiye İlk yardımcı sertifikası düzenlendiğini ve İl Sağlık Müdürlüğümüzce hem kamu kurum ve kuruluşlarının hem de özel sektörün sertifikalı İlkyardım Eğitimi talepleri, ilgili mevzuat uyarınca değerlendirilip; eğitim programları düzenlenmeye devam edilmektedir.’’ diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.