Ahilik Kültürü Niğde’de Canlandırıldı - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Ahilik Kültürü Niğde’de Canlandırıldı

  • 19 Eylül 2018
  • 205 kez görüntülendi.
Ahilik Kültürü Niğde’de Canlandırıldı

Ahilik Kültür ve Esnaf Bayramı törenlerle kutlandı. Tören Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (NESOB) Başkanı Alim Yeşil ve oda başkanlarının Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı.

Niğde Valiliği ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (NESOB) ortaklaşa düzenlediği kutlamalar, Ömer Halisdemir Meydanı’nda devam etti. Buradaki törene Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, AK Parti Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin, Niğde İl Jandarma Komutanı Albay Garip Gümüş, Esnaf Odaları Birliği Üyeleri ve Bağlı Odaların başkan ile temsilcilerinin yanı sıra esnaflar ve vatandaşlar karıldı.

ALİM BAŞKAN: AHİLİK SOSYAL VE EKONOMİK OMURGADIR

Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (NESOB) Başkanı Alim Yeşil, Ahilik’in sanatın ticaretin ve mesleğin olgun kişilik güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu kökleri çok eskilere dayanan bir gelenek olduğunu belirterek: “Yüz yıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklimizdir” dedi.

RİFAT ÖZKAN: DÜRÜST VE ÇALIŞKAN BİR GELENEK

Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan: “Ahilik bu topraklar üzerinde dürüst esnaflık ticaret ve zanaatta abideleşmiş sadece kendini düşünen değil diğer esnafları da kendisi gibi düşünen dürüst ve çalışkan bir geleneğe sahip Anadolu’da kökleşmiş dünyaya yayılmış ve özellikle ecdadımız Osmanlı döneminde zirveye ulaşmış büyük bir teşkilattır. Ahilik teşkilatının temelinde dürüstlük vardır. Aç gözlülüğün yerine tok gözlü kendisi gibi diğer esnaf kardeşlerini düşünmek vardır. Ahilik teşkilatı özellikle Fatih Sultan Han, zamanında tedbili kıyafet olarak esnafları dolaşırken sabahın erken saatlerinde bir esnafa gittiğinde ben siftah yaptım aşağıdaki komşum daha siftah yapmadı diyerek onu kendisi gibi düşünen tok gözlü bir esnaflık geleneğine sahiptir. Bunun yanında ahilik diğer esnafların dürüstçe çalışmasını da kontrol eden bir mekanizmadır. Ahilik inançlarımızdan ve geleneklerimizden gelen çok büyük bir medeniyettir. Ahilik haftası münasebetiyle bu güzel organizasyonu yapan başta Ahilik teşkilatı Başkanı NESOB Başkanımız Alim Yeşil Bey şahsında tüm esnaflarımızı kutluyorum. Bu haftamızın Niğdemize hayırlar ve bereketler getirmesini temenni ediyorum” dedi.

VALİ ŞİMŞEK: YAŞATILMAYA DEVAM EDİLECEKTİR

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ise: “Bugün uygar dünya ülkelerinin toplumlarında uygulamaya ve hâkim kılmaya çalıştıkları bu değerler, yüzyıllardan beri Anadolu Türkleri tarafından ahilerin vizyonu olarak uygulanmış ve böylece diğer milletlere de örnek olmuştur.
Türk Milletine özgü bir olgu olan Anadolu Ahiliğini kurumsallaştıran bu değerli insanlar, o dönemin, kardeşlik, dostluk, hoşgörü ve insan sevgisini esas alan bir anlayışla, bir çatı altında birlikte yaşayabilmeyi, iş ve meslek sahibi olabilmeyi öğrenmişlerdir.
Ahilik teşkilatı asırlardır ahilik felsefesini benimseyen ve bunu yaşayan esnaf yetiştirmiş, mesleğinde ehil olmayanlara da asla ahilik belgesi vermemiştir. Ayrıca esnaf ve sanatkârlar arasında çıraklık, kalfalık ve ustalık hiyerarşisi oluşturmuş, çalışma hayatının yanı sıra sosyal hayatın da gelişmesine katkı sağlamıştır. Bugün burada, Her yıl olduğu gibi; bu güzel geleneğimizi yaşatmak ve gelecek nesillerimize aktarmak için bir aradayız. Umuyorum ki kökleri yüz yıllar öncesine kadar giden böylesine önemli ve anlamlı bir değerimiz ve kültürümüz olan ahilik, nesilden nesile aktarılarak; sonsuza kadar yaşatılmaya devam edecektir” dedi.

Törenin ardından konuklara Ahilik yemeği ikram edildi.

YILIN AHİSİNE KAFTAN GİYDİRİLDİ

Mehteran takımının gösterisinin ardından  konuklara Ahilik yemeği ikram edildi.Şed kuşatma törenin ardından Yılın Ahisi seçilen 61 yıllık Terzi olan 71 yaşındaki Şemsettin Boztoprak’a Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ve NESOB Başkanı Alim Yeşil tarafından kaftan giydirildi. Milletvekilleri tarafından Yılın Kalfası seçilen Ali Tanç ve Yılın çırağı seçilen Turan Çalışır’a plaket verildi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!