Nigdemiz.com

Akciğer Kanserinde Erken Teşhis Önemli

  • 06 Kasım 2018
  • 618 kez görüntülendi.
Akciğer Kanserinde Erken Teşhis Önemli

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, Akciğer kanseri hakkında bilgiler verdi ve hastalığın erken tanısının önemli olduğunu belirtti ve hastalığın belirtileri, tedavisi ve bütün evreleri hakkında bilgiler verdi.

Dr. Değirmencioğlu konu ile ilgili Akciğer kanseri, akciğer hücrelerinin anormal hale gelmesi ve kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan bir hastalıktır. Sonraki aşamada kontrolsüz çoğalan bu hücreler çevre dokulara ve akciğer dışındaki organlara yayılabilir. Akciğer kanseri ülkemizde ve dünyada erkeklerde en sık görülen kanser türüdür.

AKCİĞER KANSERİ RİSK FAKTÖRLERİ

Akciğerde tümör görülmesini tetikleyen çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Sigara, puro ve pipo kullanımı, pasif içiciler (tütün dumanına maruz kalanlar), toksik gazlara maruz kalma, asbest, hava kirliliği,içilen suyun yüksek oranda arsenik içermesi, akciğer hastalıkları (geçirilmiş tüberküloz) ve akciğerlere radyosyon tedavisi uygulanması bu hastalığa yakalanma riskini arttıran faktörler arasında yer almaktadır.Bir kere
Akciğer Kanseri olan kişinin bu hastalığının tekrarlama riski, hiç kanser olmamış kişiye oranla daha fazladır. Akciğerde tümör oluşumuna zemin hazırlayan bazı riskli meslekler de bulunmaktadır. Madenciler, tekstil, izolasyon, plastik- sanayi, petro-kimya, boya, maden ve kaynak ile tersanede çalışan kişiler bu grupta sıralanabilir.

BELİRTİLERİ ŞÖYLE:

Çoğu akciğer kanseri yayılıncaya kadar herhangi bir belirti oluşturmaz, ancak bazı erken akciğer kanseri hastalarında semptomlar görülür. Belirtiler ilk görüldüğünde doktora gidilirse, daha erken bir safhasında kanser teşhisi konabilir ve tedavi daha etkili olabilir. Akciğer kanserinin en sık görülen belirtileri şunlardır: Geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük, Öksürürken kan veya kanlı balgam çıkarmak, Derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken kötüleşen göğüs ağrısı, İştahsızlık, kilo kaybı, Halsizlik, yorgunluk, Ses kısıklığı, Nefes darlığı, Sürekli tekrarlayan veya geçmeyen bronşit veya zatürre gibi akciğer enfeksiyonları, Akciğer kanseri uzak organlara yayılırsa, aşağıdaki belirtilere neden olabilir: Kemik ağrısı (sırt veya kalçalarda ağrı olması gibi) Beyindeki veya omuriliğe yayılmış kansere bağlı sinir sistemi değişiklikleri (baş ağrısı, bir kol veya bacak uyuşma ya da zayıflık, baş dönmesi, denge sorunları veya nöbetler) Kanserin karaciğere yayılmasıyla cildin ve gözlerin sararması (sarılık), Kanserin cilde veya lenf düğümlerine (bağışıklık sistemi hücreleri topluluğu) yayılması nedeniyle vücudun yüzeyine yakın yumrular, örneğin boyun bölgesinde veya köprücük kemiğinin üstünde.

KORUNMA YOLLARI

Sigara başta olmak üzere tüm tütün ürünlerinden uzak durmak, Pasif içici olmamak, Radona ve kansere neden olan kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak, Sağlıklı beslenmek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!