Aktaş Kasabası’nda Diş Sağlığı Eğitimi - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Aktaş Kasabası’nda Diş Sağlığı Eğitimi

  • 16 Mayıs 2018
  • 279 kez görüntülendi.
Aktaş Kasabası’nda Diş Sağlığı Eğitimi

Niğde İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızca geçtiğimiz günlerde Niğde Merkez Aktaş Kasabasında bulunan Şehit Yüksel Kabaca İlkokuluna  ziyarette bulunarak diş sağlığı eğitimi verdiler.

Niğde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen programda, Ağız ve Diş Sağlığının önemi konusunda Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Rifat Güveli, Şube Müdürü Hüsne Kızıl, Dt. İsmail Düzel ve sağlık personelimizin katılımıyla eğitim çalışması yapılıp öğrencilere  Flor Vernik Uygulaması  gerçekleştirildi. Anaokulunda öğrenim gören tüm öğrencilerimize diş fırçası ve macunundan oluşan kalemlikler hediye edildi.

İl Sağlık Müdürlüğü  tarafından  İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle Niğde genelinde 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencileri ilkokul  1.- 2.- 3. Sınıf öğrencilerine yönelik 2017-2018 eğitim öğretim yılında iki kez florürlü vernik uygulaması yapılması ayrıca anasınıfı öğrencilerinin ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin uygulama öncesinde ağız ve diş muayenelerinin yapılması  planlandığı belirtildi.

MÜDÜRLÜK ÇALIŞMALARI ANLATTI

Niğde İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bu kapsamda yapılan çalışmalar ise şöyle: “Bu amaçla 2017-2018 eğitim öğretim yılında Flor Vernik Uygulamasında  1.Uygulama 11.12.2017-12.01.2018 tarihleri arasında; 2.Florürlü Vernik  Uygulaması 16.04.2018-11.05.2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. İlimiz genelinde Ağız ve Diş Sağlığı Taraması yapılan ana sınıfı ve ilkokul  1. Sınıf öğrenci sayısı 8 bin 705 öğrencidir.  İl genelinde flor vernik uygulaması yapılan toplam öğrenci sayısımız  10 bin 879 dur. Bakanlığımızca gönderilen Diş Fırçası, Diş Macunu ve Muhafaza Çantasından oluşan Ağız Diş Sağlığı Setlerinden ilimiz genelinde 32.000 set dağıtımı yapılmıştır. İlimizdeki öğrencilere yapılan Florürlü Vernik uygulamasında amaç, öğretmen ve öğrencilerin dikkatini diş sağlığına çekebilmek, diş yapısını kuvvetlendirmek, çürüğe karşı direncin kazanılmasını sağlamak, çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırarak, diş minesini güçlendirip mevcut çürüklerin çürüme hızını azaltabilmektir. Yapılan eğitimlerde ağız ve diş sağlığının önemi ve bu konuda doğru tutum ve davranışın oluşturulması hedeflenmektedir.”


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!