Alkan “Karayolları Taşeron Dışı Kaldı” - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Alkan “Karayolları Taşeron Dışı Kaldı”

  • 12 Ocak 2018
  • 445 kez görüntülendi.
Alkan “Karayolları Taşeron Dışı Kaldı”

YOL-İŞ Sendikası Konya 2. Nolu Şube Başkanlığı taşerson işçilerin kadroya geçirilmesi konusunun memnuniyet verici olduğunu ancak yol yapım hizmetlerinin bir çok biriminde çalışan işçilerin kadro dışı bırakılmasının doğru olmadığını belirten bir açıklama ile Niğde’de bulunan sendika üyesi çalışanlarına da seslendi.

Konu hakkında açıklamada bulunarak Niğde’deki sendikal faaliyetlerin devam ettiğine değinen YOL-İŞ Konya 2. Nolu Şube Başkanı Ali Alkan,Olağanüstü Hal Kapsamında yayınlanan “696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname” ile kamu kurum ve kuruluşlarının taşeronlarının çalıştırdığı işçiler ve Devlet Memurları kanunun uyarınca 4/B, 4/C kapsamında çalıştırılan işçilerin, kadroya geçirilmesi memnuniyet yaratmıştır” dedi.

Bu İşçiler Ne olacak?

Açıklamasında kadroya alınmayan karayolları işçilerinin ise bu konuda dışarıda bırakılmalarının kabul edilemez olduklarına değinen Alkan “Ancak, söz konusu kararname ile; Karayolları Genel Müdürlüğü’nde asıl iyin bir parçası olan yol bakım ve yama hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arzeden işlerin anahtar teslimi olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin, tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her tarla işleri yapan işçilerin, Kamu İktisadi Teşekkülleri’ndeki taşeronların yanında çalışan işçilerin, Köylere hizmet götürmek için kanunla kurulmuş Köylere Hizmet Götürme Birlikleri’nde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılmaları, Özel İdarelerde taşeron yanında çalışan işçilerin kadroya alınmamaları, buralarda 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yoksun bırakılmaları, Bu işçi kardeşlerimiz hüsrana uğratmıştır. Kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yaratılması tüm çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür” dedi.

Başvurular Neden ilgili Kurumlara Değil?

Bildirim ve başvurulardaki karmaşanın da düzeltilmesi gerektiğine değinen YOL-İŞ Konya 2. Nolu Şube Başkanı Ali alkan “Kararname ile yapılan düzenlemenin yaptığı diğer bir endişe, taşeron işçilerin kadrolarına geçirildikleri kurumun yaptığı asıl işe göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescil edilmiş olan dosyadan kuruma bildirilmesi yerine, kadroya geçecek her bir işçinin yaptığı iş koluna göre ayrı bir bağımsız işyeri tescil edilerek o dosyadan kuruma bildirilmesidir. Böyle bir uygulamanın gereksiz uygulamaların yaratacağı huzursuzlukların çıkmasına ve bu durumun giderek çalışma barışının bozulmasına neden olacağı açıktır. Oysaki; Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunun böyle bir ortamın oluşmaması, aynı işyerinde asıl işin yanında birden çok yapılan yardımcı işler için bağımsız işyerinin tesciline imkan tanımamış, tüm yardımcı işlerde çalışanların ayrımsız olarak asıl iş koluna göre temsil edilen iş yeri dosyasından kuruma bildirmesini ve sendikal örgütlenmenin de buna göre oluşturulması hükme bağlanmıştır” dedi.

Tesciller Asıl İş Yerleri Üzerinden Yapılmalı

Taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrımcılık yaratan ve adil olmayan bu düzenlemelerin değiştirmesi gerektiğinin altını da çizen Alkan “Tüm taşeron işçilerinin başlangıçta hükümetimiz tarafından açıklandığı gibi kapsama alınması biz işçilerin başta Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın Başbakanımızdan ve Hükümetimizden beklentimizdir. Bizler haklı taleplerimizin dikkate alınarak; Karayolları Genel Müdürlüğü’nde muvazaalı olarak asıl işin bir parçası olan anahtar teslim işlerde, KİT’lerde, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri’nde taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarının kadrolarına geçirileceğine, özel idarelerde taşeron yanında çalışan işçilerin şirket marifetiyle değil doğrudan kadroya alınacaklarına, buralarda 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yararlandırılacaklarına ve ilgili kurumların kadrolarına geçirilen işçilerin kadrolarına geçtikleri kurumların tescilli oldukları asıl işyeri dosyası üzerinden tescillerinin yapılarak buna göre sendikal örgütlemelerine imkan sağlanıp, çalışma barışını bozulmasını önleyeceğini düzenlemenin yapılacağına inancımıza değerli basın mensuplarımızın ve kamuoyunun bilgilerine sunarız” dedi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!