Antibiyotiğe Kare Kodlu Takip - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Antibiyotiğe Kare Kodlu Takip

  • 02 Kasım 2017
  • 372 kez görüntülendi.
Antibiyotiğe Kare Kodlu Takip

Niğde 53. Bölge Eczacı Odası Başkanı Nihat Öztürk, ‘Akılcı Antibiyotik’ kampanyası kapsamında veterinerlerde satılan antibiyotik ilaçların kontrolsüz kullanıldığını ve bir an önce tedbir alınması gerektiğini söyledi. Öztürk, tüketilen et ve süt ürünlerinde bulunan antibiyotiklerin sahte olabileceğine dikkat çekerek, veterinerde satılan ilaçların eczanelerdeki gibi karekod sistemiyle takip edilmesi gerektiğini ifade etti.
Eczacılar olarak veterinerlerde satılan antibiyotik ilaçlarının kullanımı konusunda çekinceleri olduğunu söyleyen Öztürk, ‘‘Akılcı ilaç kullanımı veya antibiyotiğe karşı eczacılarımızın gösterdiği defans neticeye ulaşıyor mu veya Bakanlığımızın yaptığı Türkiye Tıbbi İlaç Kurumunun gayreti yeterli mi? Neticeye ulaşıyor mu, tereddütlerimiz var. İnsanların kullandığı gıda maddelerinden et ve süt ürünlerinde bizim ciddi tereddüt ettiğimiz konu var. Veteriner İlaçlarının antibiyotik olsun veya diğer ilaçların olsun karekodsuz satılması aklımıza iki şeyi getiriyor. Birincisi bu ilaçlar kontrolsüz kullanılıyor. Reçete karşılığında satılamıyor. İkincisi ise acaba bu ilaçların içerisinde sahte madde var mıdır? Çünkü karekod sistemi yok. Kare kod olmayan noktada üretimin her türlü suistimal etmeye müsait şöyle ki bazı ilaçlarda karekod yok. Geçmişte bizim tecrübemiz bize şunu gösterdi. Bu ilaçların sahtesi yapılabiliyor, satılabiliyor. Bir antibiyotik karekod olmadan nasıl kullanıldığı veya doktor tavsiyesi olmadığı bilinmektedir. Özellikle reçeteyi yazdığı veya kendilerinin kullandırdığı ilaçlar düşünüldüğü zaman bu noktada ilgili makamların gerekli çalışmayı yaparak veteriner ilacı üreten firmalar üzerinde durup ilaçlarında karekoda geçip eczanelerde olduğu gibi ilaçların belirli sayıda belirli şekilde satıldığı veya hangi reçeteyle hangi veterinerin yazdığı belirlenirse ilaçların takibi mümkün olacaktır” dedi.

Niğde 53. Bölge Eczacı Odası Nihat Öztürk, hayvanlar üzerinde kullanılan antibiyotiklerin et ve sütten insanlara geçebileceğini belirterek, insan sağlığına etkisinin araştırılmasını istedi. Öztürk, konuşmasına şöyle devam etti:
“Antibiyotik kullanan bir hayvanın etinden faydalandığınız zaman bu antibiyotik bu insanlara ne kadar geçecek ve bu hayvanların sütünün sağılmasıyla sütten insana bu antibiyotikler ve bu antibiyotiklerin neticesinde ne şekilde etki edecek belli değil. Onun için bizler eczacılar olarak bir an önce veteriner ilaçlarının karebarkod sistemine geçilmesini istiyoruz. Bu konuda geçmişte eczacılar odası olarak 53. Eczacı odası olarak önemli gayretlerimiz oldu bu konuda taleplerimiz oldu. Kasım ayında Ankara ’da yapılacak Türk Eczacılar Birliğinin genel kurulunda, özel bir dilekçe verilip Türk Eczacılar Birliği’nin de bu konuda özel çalışması için genel kurul kararını alınmasına gayret göstereceğiz.”


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!