Bakan Niğde’ye Geldi, Başkan Taleplerini İletti - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Bakan Niğde’ye Geldi, Başkan Taleplerini İletti

  • 11 Nisan 2018
  • 307 kez görüntülendi.
Bakan Niğde’ye Geldi, Başkan Taleplerini İletti

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Şehit Serdal Güneş’in cenazesine katılmak üzere Niğde’ye geldi. Bakan cenaze programından sonra AK Parti Niğde İl Başkanlığını ziyaret ederek partililerle buluştu. Yerli Otomobilde konuşuldu.

AK Parti Niğde İl Başkanı Mahmut Peşin, Bakan Özlü’den bazı taleplerde bulundu.  Mahmut Peşin yaptığı konuşmasında, Niğde’ye yapılan yatırımlar için teşekkürlerini iletti.

NİĞDE’DEKİ FİRMAYA DESTEK

Peşin konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ne göre teşvik verilecek yatırımlar açıklandı. 2016 yılında yenilenebilir enerji teknolojileri alanında faaliyet göstermek üzere Bor OSB’de temelini attığımız Ekore Solar Enerji Endüstrisi A.Ş.  firması teşvik kapsamına alındı. Ülkemiz genelinde 23 firma teşvikten yararlanmıştır. Ekore Solar Enerji Endüstrisi A.Ş. firması tarafından yapılacak olan 2 milyar 200 milyon TL tutarındaki yatırım ile ilimize, ilçemize yeni bir istihdam kapısı açılmış olacaktır. Bu yatırım ile doğrudan bin 250 kişiye yeni iş kapısı açılmış olacak dolaylı olarak da 4 bin 375 kişilik istihdam sağlanmış olacak. Bu yatırım için sayın Bakanım sizlere çok teşekkür ediyorum.”

PEŞİN’İN BAKANDAN NİĞDE İÇİN TALEPLERİ

PARSEL BEDELLERİNİ ÖDENMESİ

Peşin, Niğde için taleplerini şu şekilde dile getirdi; “5084 Sayılı Teşvik Kanunu Kapsamında, Niğde OSB tarafından bedelsiz olarak sanayicilerimize  tahsis edilen 21 sanayi parselinin bedelinin (Tahsis yılı birim fiyatı İle 7 milyon TL, güncel bedeli 30 milyon TL), Bakanlıkça Niğde OSB ye ödenmesi gerekirken mevzuattaki çelişkiler nedeniyle 9 yıldır yapılmayan ödemenin yapılması noktasında sizlerden destek bekliyoruz.

OT BEDELİ KALDIRILMALI

Niğde Enerji İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşundaki katkıları, OSB’nin kurulacağı mera arazilerinin  ot bedelinin kaldırılması, Niğde OSB’ye 105,5 hektar ve Bor OSB’ye 400 hektar arazinin tevsi alan olarak ilave edilmesindeki desteklerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum.

KALSİT KONUSU

İlimiz için önemli konulardan biride Kalsit. Toplam 530 hektarlık alanda tahmini 150 adet Sanayi Parseli oluşturulacak. Burada tahmini 6000 kişilik istihdam sağlayacak. Etüt_proje bedeli 5.5 milyon, altyapı bedeli 50 milyon, arıtma bedeli 7 milyon, idari bina sosyal hizmetler için 1.5 milyon, kamulaştırma beli olarak 2 milyon, toplamda tahmini 66 milyon TL bedeli olacak. İlimiz için büyük öneme haiz bu konularda desteklerinizi bekliyor teşekkür ediyorum’’ dedi.

BAKAM: NİĞDE’Yİ DEĞERLENDİRİRİZ

Peşin, Bakan Özlü’ye ayrıntılı hazırlanmış dosyayı verdi ve daha sonra Bakan bir konuşma yaptı. Teşkilat çalışmalarına değinen Bakan Özlü, Niğde’ye yapılan yatırımlardan bahsetti ve sorulan bir soru üzerine, Yerli Otomobil üretimi konusunda; “Yer seçimi aşaması bundan 1,5 yıl sonra konuşacağımız bir konudur. 22 il var Niğde neden olmasın, bunları değerlendireceğiz. Niğde’yi de değerlendiririz’’ dedi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!