BAKAN SELÇUK VE NİĞDE KONFERANSI - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

BAKAN SELÇUK VE NİĞDE KONFERANSI

  • 13 Temmuz 2018
  • 676 kez görüntülendi.
BAKAN SELÇUK VE NİĞDE KONFERANSI

Yeni sistem ve yeni kabine ile birlikte Milli Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. Ziya Selçuk geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Niğde’ye gelerek konferans verirken Cumhurbaşkanı Bakan Selçuk’tan da övgüyle bahsetti.

Eğitimci kimliği ile yeni Bakanlardan oluşan kabinenin en çok konuşulan ismi olan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Niğde’yi bir konferansında ziyaret etmişti. Geçtiğimiz 2017 yılının 7 Mayıs tarihinde Niğde ODTÜ Kolejine Niğde Kültür Merkezinde gerçekleşen seminere gelen o dönem Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Eski Başkanı sıfatıyla Niğde’ye misafir olan ve bugün Milli Eğitim Bakanı olan Prof. Dr. Ziya Selçuk, öğrenci velilerine ve öğretmenlere önemli bilgiler vermişti. Niğde’de zaman da geçiren Selçuk Niğde hakkında da önemli ifadeler kullanmıştı.

NİĞDE’DE ÇOK SEVİLMİŞTİ

Bakan Selçuk o ziyaretinde öğrencilerin yanı sıra, öğrenci velilerine ve öğretmenlere, “Dokuz Mizaç Modeli” başlığıyla kusursuzluk ve düzen, sevgi ve ilgi, başarı ve popüler imaj, bireysellik ve özgürlük, bilgi ve uzmanlaşma, güven ve emniyet, yenilik ve haz, güç ve hakimiyet ve huzur ve sukünet gibi bir çok konuyu ele alarak anlatım yapmıştı.

O dönem, Niğde ODTÜ Kolejleri gibi bir çok okulda da eğitim ve seminerler veren Bakan Selçuk, Niğde’de gerçekleştirdiği programda gönüllere taht kurmuştu.  Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde 20 yıl öğretim üyeliği, 2003-2006 yıllarında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı yapmış Prof. Dr. Ziya Selçuk, düzenlenen bu seminerde ise adeta salon tıklım tıklım dolmuştu. Yani Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un o günkü seminerleri ele alındığında Milli Eğitim camiası adına oldukça iyi bir kazanım oldu.

CUMHURBAŞKANI NE DEDİ?

Yeni kabinede Milli Eğitim Bakanı olarak görevlendirilen Prof Dr Ziya Selçuk için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı.

Erdoğan, Selçuk’un başarısını kanıtlamış birisi olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ziya Selçuk’un daha önceden MEB bünyesinde Talim Terbiye Kurulu Başkanı olarak da görev aldığını hatırlattı ve açıklamasında; “Milli Eğitim Bakanlığı’na da Ziya Selçuk Bey’i getirdik. Benim ilk dönemimde MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanı idi. Onun da akademisyenlik hayatı var ayrıca okulları var. Okullarında başarı grafiği yüksek. Oradaki başarılarını devlet okullarımıza hakim kılmasını temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

PEKİ NİĞDE’NİN SEVDİĞİ ZİYA SELÇUK KİMDİR?

1 Mayıs 1961 yılında Ankara’da dünyaya gelen Ziya Selçuk, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesinde tamamlamış ve aynı üniversitede Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisans yapmıştır.

Daha sonra doktora eğitimine devam eden Selçuk, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında doktorasını tamamlamıştır. Sonrasında Gazi Üniversitesi’nde görev yapan Ziya Selçuk, doçent ve profesör unvanlarını almaya hak kazanmıştır.

Çok sayıda özel eğitim-öğretim kurumunun kuruluşunu üstlenen yeni Milli Eğitim Bakanı, TED Üniversitesi’nin de kurucusu ve aynı zamanda Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısıdır. Müfredat reformunda başarıya imza atan Selçuk, 2003-2008 yılları arasında Talim Terbiye Kurulu başkanlığını yürütmüştür.

İngilizce bilen Selçuk, evli ve üç çocuk babasıdır. Özel Maya okullarının kurucusu olan Ziya Selçuk, Rehberlik, davranış gözlemi, iletişim, gelişim, öğrenme ve mizaç konularında çok sayıda araştırmaya imza atmıştır. Selçuk aynı zamanda Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi Üyesidir.

“YENİ DÖNEMİ HEP BİRLİKTE İNŞAA EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı hükümet sisteminin ilk Milli Eğitim Bakanı olan Ziya Selçuk, “Yepyeni bir heyecanla yepyeni bir hizmetin hep birlikte, bir ortak dil üzerinden inşa edilmesinin peşindeyiz.” diyerek yeni görevine ilişkin ilk değerlendirmeyi yaptı.

ZİYA SELÇUK’UN ESERLERİ

İnsan İlişkilerinde Kendini Açma. Vadi Yayıncılık, Ankara, 1995.  Gelişim ve Öğrenme. Nobel yayıncılık. Ankara, 1998. Okul Deneyimi ve Uygulama. Nobel Yayıncılık. Ankara: 1998. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocuklar. Pegem, Ankara 2000. Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları. Pegem. Ankara. 2000.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!