Nigdemiz.com

BAKANLIK VERİLERİNE GÖRE: NİĞDE’DE EGZOSLAR ZEHİR SAÇIYOR… ARACINIZ SEYİR HALİNDEYKEN BİLE DENETLENEBİLECEK!!!

  • 03 Aralık 2019
  • 2.041 kez görüntülendi.
BAKANLIK VERİLERİNE GÖRE: NİĞDE’DE EGZOSLAR ZEHİR SAÇIYOR… ARACINIZ SEYİR HALİNDEYKEN BİLE DENETLENEBİLECEK!!!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yep yeni bir uygulama ile egzos emisyon verilerini adeta adım adım takip edecek. Alınan karar göre; Egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmayan araçları trafikte otomatik olarak saptayıp cezai işlem uygulayacak. Bu kapsamda otomatik plaka tanıma sistemi, kısa adı (EGEDES) olan Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi an ve an çalışacak ve takipte olacak.

NİĞDE EGZOS EMİSYONUNDA KARA LİSTEDE

Bakanlık, bu yıl yani 2019 yılı içerisinde motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği özenli denetimlerde, yapılan tüm uyarılara rağmen ölçüm yaptırmayan ve gürültü kirliliğine sebep olan 3 bin 678 araç sahibine toplam 10 milyon 483 bin lira idari para cezası uygularken bu kapsamda en çok ceza, Ankara, Niğde, Hatay, Kocaeli ve Adıyaman illerinde kesildi kesildi.

ÖLÇÜM YAPTIRMAYANA VE TESPİT EDİLENLERE AĞIR CEZALAR

Bilindiği üzere, Çevre Kanunu’nun 20’nci maddesi gereğince yönetmelikle belirlenmiş olan trafiğe kayıtlı araçların egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırması gerekiyor. Kanun kapsamında egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1546 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 93 lira idari para cezası uygulanıyor.

DENETİM SİSTEMİ İLK BAŞKENTTE, SONRA TÜM ÜLKEDE UYGULANACAK

Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi, 1 Ocak 2020 itibarıyla önce Başkent Ankara’da, altı ay içerisinde ise geriye kalan 80 ili de kapsayarak Türkiye genelinde uygulanmaya başlanacak.

DENETİMİ GEÇENLERE UYARI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu yıl, egzoz gazı emisyon ölçümü süresi gelen tüm araç sahiplerinin, yeni uygulamayla ve artacak cezayla karşı karşıya kalmaması için ölçümlerini yıl sonuna kadar yaptırması gerektiğinin altını çizdi ve uyarıda bulundu.

OTOMATİK OLARAK SAPTANACAK UYARI SMS’İ GÖNDERİLECEK CEZA KESİLECEK

Kısa süre içinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan 1 milyon 555 bin 556 araç sahibine Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi üzerinden uyarı mesajı gönderilirken Bakanlık, bu yıl motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği denetimlerde, uyarılara rağmen ölçüm yaptırmayan ve gürültü kirliliğine sebep olan 3 bin 678 araç sahibine toplam 10 milyon 483 bin lira idari para cezası uyguladı.

En çok ceza, Ankara, Niğde, Hatay, Kocaeli ve Adıyaman’da kesildi.

ÖLÇÜM İSTASYONLARI; SAHİPLERİ VE ÇALIŞANLARI SIKI TAKİBE ALINIYOR

Bakanlık tarafından oldukça hassas olarak kabul edilen bu uygulama kapsamında 2020 yılı içerisinde egzoz gazı emisyonu ölçümlerini kurallara uygun yapmayan yetkili istasyonlara da idari para cezası uygulanacak, gerekirse iş yerleri kapatılabilecek . Ayrıca aynı uygulama kapsamında bu istasyonlarda görevli ve sisteme kayıtlı olan, ölçümlerini kurallara uygun yapmayan ve iş yerinin kapatılmasına sebep olan istasyon sahipleri, yetkilisi ve personeller, yeni istasyon açmasına veya başka istasyonda çalışmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Bu kişilerin tüm belgeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından süresiz olarak iptal edileceği gibi parasal cezalarda kesilebilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.