Nigdemiz.com
Download Instagram Photos

BAŞDENETÇİ: TÜRKİYE HER KONUDA İYİ OLMAK ZORUNDA

  • 01 Ekim 2019
  • 456 kez görüntülendi.
BAŞDENETÇİ: TÜRKİYE HER KONUDA İYİ OLMAK ZORUNDA

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) 2019-2020 eğitim-öğretim yılı açılış töreni yapıldı.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi (NÖHÜ) 2019-2020 eğitim-öğretim yılı açılış törenine katılan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ayrıca kuruma yapılan başvuruların yüzde 99’unu 6 ay içinde bitirdiklerini,  2018 yılında 17 bin 585 başvuru yapıldığını, bunlardan 17 bin 500’ünün sonuçlandırıldığını sözlerine ekledi.

ÖMER HALİSDEMİR SIRADAN BİR İSİM DEĞİL

Öğrencilerede önemli konular analtan Malkoç: “Ömer Halisdemir ismi ve Üniversite vurgusuda yaparak: Üniversiteler bulundukları toplumun kılavuzudur. Ömer Halisdemir ismi ve kendisi sıradan bir kamu görevlisi değil. Üniversitede okuyan öğrencilerimizin bu ismi iyi tanıması ve ne için mücadele ettiğini iyi anlamalarını istiyorum.” dedi.

TÜRKİYE HER KONUDA İYİ OLMAK ZORUNDA

Türkiye’nin adalette, bilim ve teknolojide, ahlakta dünyanın en iyisi olmak zorunda olduğunun altını da çizen Başdenetçi Malkoç, “Bunun temeli de değerli hocalarımız sizden, sizin yetiştireceğiniz öğrencilerden geçiyor” diye konuştu.

ADALET, OMBUDSMANLIK VE ÜNİVERSİTELER DERSİ

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen törene Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç, AK Parti Niğde Milletvekilleri Selim Gültekin ve Yavuz Ergun, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Niğde Cumhuriyet Başsavcısı M. Fatih Camgöz, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Şeref Malkoç tarafından ‘Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler’ konulu ilk ders verildi.

BİZİMDE TEMENNİMİZ İLK YÜZ

Öğrencilere başarılar dileyen Başdenetçi Şeref Malkoç, “Üniversiteler bulundukları toplumun kılavuzudur. Üniversitelerin gayreti bu ülkelerin gelişmişliğinin göstergesidir. Dünyaya baktığımızda kalkınmış, gelişmiş ülkelerin üniversiteleri ilk 100’e giren üniversitelerdir. Bizim de temennimiz Türk üniversitelerinin ilk 100’e girmesidir. Niğde’mizin Ömer Halisdemir Üniversitesi ülkemizin orta yaşlardaki üniversitesidir. Niğde Üniversitesinin adı Ankara’da İstanbul’da duyuluyor. İnşallah Dünyada da duyulur. Ömer Halisdemir ismi ve kendisi sıradan bir kamu görevlisi değil. Üniversitede okuyan öğrencilerimizin bu ismi iyi tanıması ve ne için mücadele ettiğini iyi anlamalarını istiyorum. Günlük olaylar, siyasi çekişmeler umudunuzu kırabilir ama kesinlikle dünyada aşılmayacak hiçbir zorluk yoktur” dedi.

HALKIN AVUKATLIĞINI YAPAN BİR KURUMUZ

Kürsüde konuşmasına devam eden Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç , Kamu Denetçiliği Kurumunun 2010 yılındaki anayasa değişikliğiyle oluşturulduğunu bir kez daha hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti: “Vatandaşla devlet arasında halkın avukatlığını yapan bir kurumuz. İnsanı esas alan, insanı merkeze alan, kamu hizmetlerinin kalitesini artıran, kamu hizmetlerinde denetim ve şeffaflığı ortaya koyan ve aynı zamanda insanımız arasında hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalışan bir kurumuz. Kamu Denetçiliği Kurumunun özelliği; çok kolay başvurulabiliyor, herhangi bir şartı yok. Kamu Denetçiliği Kurumunda başvuru anında harç parası, pul parası yok, şahit parası, bilirkişi parası yok, hepsini biz karşılıyoruz. O açıdan halkın en çok seveceği bir kurum. Yöneticilerin bu anlamda, bizim kararlarımıza uyması onların lehine ve avantajına olacak. Üçüncü bir özelliği de kanun koyucu söylemiş; ‘Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurduğunuzda 6 ay içinde karar verebilir.’ Şunu memnuniyetle ve iftiharla söyleyeyim, bize yapılan başvuruların yüzde 99’unu 6 ay içinde bitiriyoruz. 2018 yılında kuruma 17 bin 585 başvuru yapıldı, 2018 yılında kurumdan çıkan karar sayısı 17 bin 500.”

REKTÖR KAR: YENİ GELEN ÖĞRENCİLERE DE SESLENDİ

Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, programda yaptığı açılış konuşmasında, “Üniversitemizin 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı açılış törenine hoş geldiniz. Üniversitemizi tercih ederek bu yıl aramıza katılan yeni öğrencilerimize de ayrıca hoş geldiniz diyorum. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ailesinin bir parçası olmayı tercih ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Üniversitemiz için her eğitim öğretim yılı yeni bir başlangıç, yeni bir umuttur. 1992 yılında kurulan üniversitemiz, bu yıl 28 yaşındadır. Dünyanın önde gelen, saygın üniversiteleri ile yaşı karşılaştırıldığımızda oldukça genç sayılabilir. Ancak üniversitemizin mevcut fiziki ve teknolojik alt yapısı ile akademik kadroları objektif bir şekilde değerlendirildiğinde yaşından daha büyük başarılara imza attığını söylemek mümkündür. Nitekim bu genç yaşına rağmen üniversitemiz spesifik alanlarda bilimsel açıdan öncülük ederek ve birçok açıdan ilklere imza atarak ülkemizin bilim hayatına önemli katkılarda bulunmuştur. Üniversitemiz bu gücü akademik ve idari personelinden, öğrencilerinden, mezunlarından ve siz değerli Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi dostlarından almaktadır. Sizlerden aldığımız güç ile üniversitemizin mevcut konumundan daha ileri seviyeye hep birlikte taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!