Basın Toplumun Hafızasıdır - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Basın Toplumun Hafızasıdır

  • 12 Ocak 2018
  • 475 kez görüntülendi.
Basın Toplumun Hafızasıdır

Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla Niğde’deki basın kuruluşları için program düzenledi. Toplantıda gündeme dair pek çok konu ise cevap buldu.

Niğde de yerelde görev yapan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayıp “bizim gözümüz kulağımızsınız” dedi. Önceki gün akşam Honour Otel’de gerçekleşen kutlama yemeğinde Niğde Merkez ve İlçelerinde görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, programda ayrıca kamuoyunun merak ettiği ve basın mensuplarının yönelttiği sorulara da samimiyetle cevap verdi. Sorulan sorulara verilen cevaplar arasında; “Niğde Kalesi Çevre Projesi, Eski Terminal Binası, Tünel Projesi, Şehir Meydanı, Yeni Belediye Binası, hastanenin arsasına Kamu Kampusu, mesire ve spor alanı, tramvay hattı, trafik sorunu ve PTT binası yer aldı.

GAZETECİLER ÖNEMLİ BİR GÖREV YAPIYOR

Programda basın mensuplarına seslenen Belediye Başkanı Rifat Özkan, gazetecilik mesleğinin toplumun hafızası olduğuna da değinerek konuşmasına şöyle devam etti: “Daha nice Gazeteciler Günü’ne erişmenizi sağlıkla başarıyla temenni ediyorum. Siz gazetecilerle biz beraber çalışıyoruz. Biz hizmet yapma noktasındayız. Siz de hizmeti halka anlatma halkın isteklerini bize getirme varsa yanlışlarımızı hatırlatma ne kadar güzel, bazı şeyleri de tavsiye etme noktasındasınız aslında. Hepinizden Allah razı olsun teşekkür ediyorum. Bizim gözümüz kulağımızsınız her ne kadar yöneticiler bazen gazetecilerin sorduğu sorular o anda hoşuma gitmese de gazeteci mutlaka halktan bir mesajı taşımak üzere ordadır. İdareci belki çalışma yoğunluğundan belki de streste göremediği bir şeyi gazeteci hatırlatıyor olarak düşünmemiz lazım. En azından bir yanlışlık varsa düzeltme ve biz idarecilerinde kendimizi anlatma halka da anlaştırma durumu noktasında çok önemli görevi yapıyorsunuz. Hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

NİĞDE KALESİ PROJESİ

Niğde Kalesi etrafı düzenleme projesi uzunca süredir yapılıp yapılmayacağı konusundaki soruya cevap veren Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, “Niğde Kalesi’ni ve çevresini bu görüntüden kurtaracağız. Niğde Kalesi İle ilgili olarak çalışmalarımıza hız verdik. Şuan projesini tamamlamak üzere olduğumuz kale ve çevresi için oldukça güzel fiirlerimiz var. 2018 yılının Nisan ayı gibi ihalesini yapmayı planladığımız kale projesi Temmuz yada Ağustos gibi bir dönemde ise tamamen bitmiş olmasını bekliyoruz. Niğde Kalesi bu görüntüden ve karanlıktan kurtulacak” dedi.

ESKİ TERMİNAL BİNASI VE ESNAFLARI

Şuanda Köy garajı olarak kullanılan Niğde Eski Terminal binası ve alanı konusunda bir takım görüşmeler yapıldığına değinen Başkan Özkan “Bilindiği üzere oradaki arsa İl Özel İdaresine ait. Fakat uzun zamandır köy garajı olarak kullanılan bu yapı ve arsasında bulunan esnafları kapı dışarı etmemiz beklenemez. Kendileriyle bu kounu görüştük. Kış ayında hiç kimseyi çaresiz bırakmak derdinde değiliz. Burada bulunan esnaf arkadaşlarımıza kendilerine yeni yerler bulmaları gerektiğini söyledik ve ilgili anlaşma sağlandı. Yeni Köy garajı için ise yer ve bölge arayışımız ise hıla devam ediyor” diye konuştu.

TÜNEL PROJESİ NE OLDU?

Niğde askerlik Şubesi üstünden başlayıp kayardı bağları yolu çıkışına kadar olan Tünel Projesinde ne durumda olduğu sorusuna ise; Başkan Rifat Özkan “Bu proje bu haliyle Niğde’nin ihtiyacını karşılayamaz. Projenin ilk ihale hali yaklaşık 400 metrelik bir mesafe. Ya sonrasında ne olacak. Bölge sit alanı, vatandaşımızın yeşil yaşam alanı. Bizler bu projeyi askıya değil güncelleme yaparak yeniden derlendiriyoruz. İlgili ihale şuan geri çekildi fakat proje iptal olmadı. Bu haliyle Niğde’ye faydası olmaz. Yeni projede bu tünelin ucunu Niğde Askerlik Şubesi bölgesinden başlayıp Hastaneler bölgesine kadar götürmek olacak. Yarım veya geçiştirilmiş projeler değil tam anlamıyla faydalı olacak şekliyle hizmete girecek. Belediyemizin de bütçesini düşünmek gerekiyor. Ben hiçbir projeye faydasına değil ise para ödenmesini istemem” dedi.

MEYDAN İÇİN DÜŞÜCELER

Niğde Belediyesi Önünde Bulunan Cumhuriyet Meydanı’nın bu halinin bomboş ve kullanışsız bir görüntüye sahip olduğu konusunda görüşlerin olduğu konusunu Başkan Özkan’a ileten gazetecilerin sorusu da cevapsız kalmadı. Meydan içinde bir takım düşünceleri olduğunu belirten Başkan Öakan “Oraya güzel bir aile çay bahçesi yapalım istiyorum. Çevre düzenlemesini değiştirip sosyal bir alan haline getirmek istiyoruz” dedi.

YENİ BELEDİYE BİNASI

Mevcut belediye binasının artık yetersiz olduğuna da değinen Başkan Özkan “Yeni Belediye Binası için görüşmelerimiz oldu. İçişleri bakanlığı bu konuda tamam dedi. Şimdi bir arka bölgede bulunan araziye belediye binamızı yapacağız. Daha modern daha kullanışlı bir bina olacak” dedi.

HASTANENİN ARSASINA KAMU KAMPÜSÜ

Yıkılan eski Devlet Hastanesi’nin olduğu arsa için ne gibi projeler yapılacak sorusuna ise Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan “Oraya ‘U’ şeklinde modern bir kamu kampusu yapılacak. İçerisinde Valilik, Defterdarlık, Nüfus Müdürlüğü gibi bir çok kurumun içinde bulunduğu bir yerleşke olacak” diye konuştu.

PTT BİNASI

Merkezde bulunan PTT binasının çevresinin yıkılmasının ardından tek başına kaldığına değinen gazeteciler bu konuyu da Başkan Özkan’a sordu. Başkan Rifat Özkan “PTT bir bakıma bankacılık hizmeti de verdiklerinin söyleyerek caddeye yakın işlek bölgede olmak istiyorlar. Bu konu henüz net değil” dedi.

HAYALİMDE 3 PROJEM VAR

Mevcut konuların ve hizmetlerin dışında da kendisinin yeni projeleri olup olmadığı sorusuna ise Başkan Rifat Özkan “Aslında benim hayalimde 3 güzel proje var” dedi.

Projelerin ne olduğu konusuna da açıklık getiren Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, şöyle anlattı: “Bunların ilki; Halkın gerçek anlamda benim diyebileceği ve gerçekten zaman geçirebileceği vatandaş temelli geniş kapsamlı bir mesire alanı var. Bu alanda piknik alanlarının yanı sıra gençler ve çocuklarımız için spor yapabilecekleri efor harcayabilecekleri Macera Parkı, vatandaşımızın kendine ait ve hatta ürettiklerini dışarı satabilecekleri bir hobi bahçesi, ücretsiz yada çok cüzi ücretlerde tutulacak çay bahçeleri olan bir proje var.

İKİNCİ PROJE İSE TRANVAY HATTI

Hayalindeki ve yapmak istediği projelerin ikincisinden de bahseden Başkan Rifat Özkan “Niğde Gümüşler Kavşağından başlayarak Bor çıkışın akadar olan ve şehir merkezinden geçebilecek bir tramvay hattı projesi hayalim var. Bu konu da beni çok heyecanlandırıyor. Niğde’nin de bunu hak ettiğini düşünüyorum” dedi.

ÜÇÜNCÜ PROJE İSE TRAFİK SORUNU

Bu konuda uzman kişileri Niğde’ye çağırarak Niğde’nin trafik sorunu hakkında neler yapılabiliri aradıklarını üzerinde de yoğun bir şekilde durduklarını ifade eden Başkan Özkan “Niğde’nin bu sorunu bir tür rahatsızlık oldu. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Bu konu hakkında uzman kişileri getirip misafir ettik görüş aldık. Üzerinde çalışmalar yaptık. Bu konuyu çözmek için ayrıca zaman ve emek harcanıyor” dedi.

NİĞDE HALKI ÜRETENDİR

Son olarak Niğde halkının üretken bir yapıya sahip olduğuna değinen Özkan, “Niğde için ne yapılacaksa Niğde için yapılacak. Bunuda Niğde halkı ile beraber yapmak istiyoruz. Onların istek, ihtiyaç ve taleplerini bizim belediyecilik anlayışımızla birleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Niğde’nin Basın mensupları da düzenlenen yemekli programdan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek Belediye Başkanı Özkan’a teşekkür ettiler. (Haber: Murat Ümranlıoğlu)


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!