Başkan Yüksekokul İstedi - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Başkan Yüksekokul İstedi

  • 04 Ocak 2018
  • 534 kez görüntülendi.
Başkan Yüksekokul İstedi

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’i ziyaret eden Çiftlik temsilcileri, İlçeye Meslek Yüksekokulu yapılamasını istedi.

Çiftlik Belediye Başkanı Serkan Güzel, Ak Parti İlçe Başkanı Cavat Temur ve ilçede bulunan STK’lar ile Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’i makamında ziyaret etti. İlçeye yapılacak olan yatırımların konuşulduğu ziyarette, Başkan Serkan Güzel, ilçeye Meslek Yüksekokulu istedi.

Geçmişteki Bazı Talepler

2008 yılında Niğde Altunhisar İlçesi için de benzer taleplerin bulunduğu hatta bu konu hakkında Altunhisar Meslek Yüksek Okulu Yapma ve Yaşatma isminde bir dernek bile kurulması için adımlar atılmıştı.  Dönemim basın yayın organlarında da yer bulan bu talep daha sonra çözüm bulunamayınca rafa kaldırılmış başlamadan son bulmuştu.  Aradan 7-8 yıl geçtikten sonra yani 2016 yıllarında Altunhisar için benzer bir talep daha gelmiş O dönem adı “Niğde Üniversitesi” olan Üniversite yetkililerinin bu konu hakkında herhangi bir başvurularının bulunmadığı ortaya çıkmıştı.

Dönemim Milli Eğitim Açıklaması

Aradan geçen bir sürenin ardından 2016 yılı dahilinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzalı yanıtta ise şöyle denilmişti: “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından alınan konuya ilişkin yazıda; Üniversiteler bünyesinde fakülteler, enstitü, yüksekokul, bölüm vb. açılması tekliflerinin ilgili üniversite rektörlükleri tarafından önerildiği takdirde değerlendirildiği, Niğde İli Altunhisar İlçesi’nde meslek yüksekokulu açılması konusunda Niğde Üniversitesinin herhangi bir başvurunun bulunmadığı belirtilmektedir.”

Çiftlik İçin Kazanım

Geçmişte buna benzer konular konuşulmuş fakat adım atılmadığı aşikar olduğu kadar, bugün Niğde Üniversitesinden çok daha hızlı büyüme hedefleri olduğu iddia edilen Aksaray Üniversitesi, bir dönem Niğde Üniversitesine Bağlı bir Meslek Yüksek okulu iken bugün 4 ilçesinde Meslek Yüksek Okulu bulunuyor. Aksaray’ın neredeyse bütün ilçelerine Meslek Yüksek Okulu açmayı hedefliyor. Niğde’nin de bu konuda adımlar atması gerekiyor. Bor ve Ulukışla ilçelerinde 1’er adet Meslek Yüksek Okulu bulunan Niğde’nin ise diğer ilçeler için için adımlar atması beklenirken Çiftlik İlçesinin yöneticilerinin ise bu konuda ısrarcı olduğu belirtiliyor.  (Haber Merkezi)


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!