Nigdemiz.com

BİLDİĞİNİZ CİPSLERİ UNUTUN

  • 21 Kasım 2018
  • 295 kez görüntülendi.
BİLDİĞİNİZ CİPSLERİ UNUTUN

Niğde Patates Araştırma Çığır Açan Bir İlke İmza Attı

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü önceki günlerde cips sektörünün rengini değiştirecek büyük bir hamle yaptı ve Türkiye’de ilk kez patates cipsinin renkli olarak üretti.

Niğde Patates Araştırma Enstitü Müdürlüğü tarafından kendi yerli ve milli tohumlarından olan yetiştirilen milli patateslerden renkli patatesleri kullanarak tamamen kendi doğallığında renkli cips üretti.

MOR PATATESTEN DOĞALLIK ÖTESİ RENKLİ CİPS

Enstitü tarafından ıslahı gerçekleştirilen ve kendi isimleri verilen yerli ürünlerin hasadıyla elde edilen mor renkli olarak bir edilen patatesi cips sektörüne kazandırmayı başardı.

SARI, ARTIK DAHA SARI VE DAHA LEZZETLİ

Renkli cipslerin demelerinde yerli sarı türlerde de denemeler yapıldı. Sarı patateste ise bilindik sarı rengin daha renklisi orataya çıktı. Alışıldık cipslerden çok daha iyi görünen ve koyu sarı rengi ile damağa kattığı lezzetin mevcut ürünlerden çok daha farklı olduğu gözlemlendi.

KEMDİ İMKANLARIYLA DENEDİLER

Tamamen enstitünün kendi imkanları ile gerçekleştirilen denemeler memnun edici bir sonucu da gözler önüne serdi. Kendine has doğal rengi, kokusu ve tadı olan cipsler, daha şimdiden ilgi odağı haline gelirken cips endüstrisinin de iştahını kabarttı.

SONUÇ İSE MÜKEMMEL

Yapılan denemeler ve elde edilen sonucun ise memnuniyet verisi olduğunu belirten Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak; “Siz hiç renkli patates cipsi yediniz mi? Türkiye Patates Cips Piyasasını Niğde’den renklendiriyoruz!  Yeni yerli çeşitler geliştirmeye devam ediyoruz. Sonuç; renk, koku, görünüm, tat mükemmel. Belli olmaz ileride marketten aldığınız paketlerin içinden bu renkler çıkabilir. Bilmeyenler için belirtelim. Boya, renklendirme vs. değildir. Tamamen çeşidin kendi doğal rengidir” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!