BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE YAYIN ETİĞİ KONFERANSI - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE YAYIN ETİĞİ KONFERANSI

  • 15 Ekim 2018
  • 130 kez görüntülendi.
BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE YAYIN ETİĞİ KONFERANSI

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitresi Tıp Fakültesi aracılığıyla “Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği” konulu konferans gerçekleştirildi.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitresi Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, fakülte dekanları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
Programa; İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Karataş konferans konuşmacısı olarak katıldı. Konuşmasında, bilimsel araştırmanın planlı ve sistemli olarak verilerin toplanması, analizi, yorumlanması ve sonuca varılması olduğunu belirten Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Karataş, “Araştırmalar bilim insanı için değerli olsa da farkına varılması ve kaçınılması gereken konulara dikkat edilmelidir” dedi.
Araştırma tipleri, etik dışı bilimsel çalışmalar, intihal, çarpıtma ve tekrar yayım hakkında bilgiler aktaran Dr. Öğretim Üyesi Karataş, “Yayın etiği konusunda araştırmacıların disiplinli, dürüst, etik çalışma yapmalarının yanında editörlük, hakemlik, yayın politikaları gibi unsurların da etik açıdan sorgulanması hususu oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.
Yoğun ilgi gören etkinlik sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan tarafından katkılarından dolayı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Karataş’a teşekkür belgesi takdim edildi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!