Nigdemiz.com

BU BİTKİ NİĞDE’NİN ALTERNATİF ÜRÜNÜ OLMAYA ADAY

  • 30 Mayıs 2019
  • 357 kez görüntülendi.
BU BİTKİ NİĞDE’NİN ALTERNATİF ÜRÜNÜ OLMAYA ADAY

MUCİZE  BİTKİ: Niğdeli Tarım Üreticilerine Yeni Bir Potansiyel; “Alabaş Bitkisi”

Avrupa’da yoğun bir şekilde tüketilen, Türkiye’de henüz üretimi yeni başlayan kansere karşı oldukça etkili, C vitanimi ve Potasyum deposu olan Alabaş bitkisi Niğdeli çiftçilere yeni ek gelir potansiyeli olması ile birlikte iyi ve alternatif tarım alanında yeni bir pazar yolunu açmaya aday.

BÖLGESEL KALKINMADA ÖNEMLİ ROL ALABİLİR

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenay Uğur alabaş bitkisi hakkında geniş bir açıklama yaptı. Bu ürünün Niğdeli üreticiler için yeni bir tarımsal adım olacağını, sektörel anlamda da oldukça önemli bir ürün olduğuna işaret eden Şenay Uğur; “Bölgenin kırsal kalkınmasının sağlanmasında da önemli rolü olacağına inanıyorum. Bu kapsamda kamu kurumları ve üretici örgütleri aracığıyla yapılabilecek her türlü eğitim ve yayım faaliyetinde gerekli desteği vermeye hazırım” dedi.

ÜRETİCİNİN VAZGEÇİLMEZİ OLABİLİR

Alabaş bitkisinin ana üründen önce ve ana ürün hasadından sonra dikimi yapılarak yetiştirebildiğine değinen Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Şenay Uğur, bu bitkinin çiftçiye ciddi bir gelir kaynağı olacağına da değindi.

2 AYDA YETİŞİP HASAT EDİLİYOR

Doç. Dr. Şenay Uğur Alabaş ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Alabaş lahanagiller familyasından bir sebze olup lahananın gövde kısmının şişkinleşmesi sonucu oluşmuştur. Yumrular 450-500 g ağırlığa geldiğinde hasatları yapılmaktadır. Yaklaşık 60-65 günde hasat olgunluğuna gelmesinden dolayı Niğde şartlarında yaz döneminde yetiştirilecek olan ana üründen önce ve ana ürün hasadından sonra dikimi yapılarak ek ürün olarak yetiştirilebilecek bir sebzedir. Ayrıca Niğde’nin yüksek bölgelerinde iklimin uygunluğuna bağlı yaz dönemi yetiştiriciliğide yapılabilecek durumdadır. Aynı zamanda meyve bahçelerinin yeni tesis dönemlerinde sıra aralarına alabaş dikimi yapılarak meyve üretimi başlayıncaya kadar olan dönemde masrafları karşılayacak gelir elde edilebilir. Meyve üretimine geçmiş kurulu bahçelerde ise ilkbaharda çiçeklenme başlamadan önce ve hasat sonrası sıra aralarında yetiştiriciliği yapılarak ek gelir potansiyeli oluşturulabilir” dedi.

YEŞİL VE MOR RENKTE

Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre bu sebzenin organik tarıma uygun olduğunu belirten Doç. Dr. Şenay Uğur; “Yeşil ve mor renk olmak üzere iki farklı dış renge sahip olan bu sebze Organik Tarım Yönetmeliğinde izin verilen hektara 170 kg azot kullanılarak başarılı bir üretilebilecektir. Lahana Üreticiler Birliği Başkanı Ali Rıza Önal ile görüşüp alabaş hakkında bilgiler verilmiştir. Yine Ali Rıza Bey’e yaklaşık 800 adet alabaş tohumu verilerek bazı üreticilerle paylaşılmıştır. Böylece üretici ve tüketici bazında ürünün tanıtımı yapılmaya başlanmıştır” diye konuştu.

KANSERE KARŞI ETKİLİ, C VİTAMİNİ DEPOSU

Alabaş bitkisinin kansere karşı etkili Potasyum ve C vitaminince zengin bir sebze olduğunun da altını çizen Doç. Dr. Şenay Uğur, mucize bitki için şunları söyledi: “Lif içeriği yüksek olup gevrek, sulu ve tatlı bir aroması vardır. Pişirilerek ve çiğ tüketimi yapılabilmektedir. Genellikle çiğ tüketimi tavsiye edilmektedir. Çünkü içerisinde bulunan glukosinolatlar pişirme esnasında kaybolmaktadır. Glukosinolatlar özellikle kansere karsı etkili organik bileşikler olarak bilinmektedirler. Diyet menülerinde sıklıkla kullanılan alabaş ülkemizde çok yaygın üretilen ve tüketilen sebze konumunda değildir. Ancak tat ve aroma olarak Türk damak tadına oldukça uygun olduğunu düşünmekteyim”

“HER TÜRLÜ EĞİTİM VE DESTEĞE HAZIRIM”

“Niğde ili ve çevresinde bu familya da yer alan bitkilerden olan lahana üretimi konusunda Niğdeli üreticilerin deneyimli ve başarılı olması bu ürünün yetiştirilmesi için büyük bir deneyim” diyerek Alabaş üretiminin bölgeye kolaylıkla adapte olup yetiştiriciliğinde zorluk çekmeyeceğini belirten Doç. Dr. Şenay Uğur sözlerini şöyle tamamladı: “Ayrıca bölgede bu tür yeni üretim faaliyetlerinin yaygınlaştırılması bölgenin kırsal kalkınmasının sağlanmasında da önemli rolü olacağına inanıyorum. Bu kapsamda kamu kurumları ve üreticileri örgütleri aracığıyla yapılabilecek her türlü eğitim ve yayım faaliyetinde gerekli desteği vermeye hazırım.”

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!