Bu Köyde İsimlerde Soy isimlerde Aynı - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Bu Köyde İsimlerde Soy isimlerde Aynı

  • 07 Mart 2018
  • 453 kez görüntülendi.
Bu Köyde İsimlerde Soy isimlerde Aynı

Niğde’de bulunan köyle bir çok kişinin isim ve soy isimlerinin benzerliği kafaları karıştırırken, ancak lakapları ile ayırt ediliyorlarken, bu sebepten dolayı başkasının yerine hapis yatanlar bile olmuş.

Niğde merkeze bağlı Güllüce Köyü’nde yaşayanlardan ve  aralarında çok az yaş farkıyla Mehmet Güneş isim ve soyadı  birden fazla olması nedeniyle herkes birbirini lakapla çağırıyor. Yaklaşık bin 500 kişinin yaşadığı köyde dört aynı aile reisinin Adı ve soyadı aynı olması herkesi şaşırtıyor.

GARİP BİR DURUM

Uzaktan da olsa birbirleriyle akraba olan köy halkının bu durumu garipsemediğini belirten Güllüce Köyü Muhtarı Ferhat Songur(1972), “Soyadı Güneş aileler hemen yanı başımızda eski ismi Valihisa yeni ismi Yayla köyünden yıllar önce bizim Güllüce köyümüze göç ettiklerini atalarımız söylerlerdi. Muhtar Ferhat Songur, bizim Köyümüzün kuruluşu ise dedelerimizin nerden veya  kaç yılında buraya geldiğini tam olarak bilmiyoruz. Köyümüzde yaşayan aileler den  aralarından çok yaş farkı olmayan dört kişinin Adı soyadı Mehmet Güneş olması nedeniyle resmi evrakların kime geldiğini ayırt etmekte güçlük çekiyoruz ve yıllardır herkes sülalelerin lakaplarıyla çağrılıyor” dedi.

ZAMAN ZAMAN SIKINTI OLUYOR

Aynı isim ve soyadı Mehmet Güneş olması dolayı zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını dile getiren muhtar Ferhat Songur, “İlk başlarda soyad ve isim benzerliğinden dolayı çok sıkıntı yaşandığı için dedelerimiz her sülaleye bir lakap takmış. Köyümüze ziyaret amaçlı gelenlerde aradıkları ailelere bazen ulaşmakta güçlük yaşıyor. Genelde beni arıyorlar baba adı ve sülale lakaplarından yola çıkarak aradıkları kişiye ulaşmaya çalışıyoruz. İsim ve soyad benzerliğine rağmen köyümüzde herkes birbirinden çok memnun şen şaka,herkes birbiriyle çok iyi geçiniyor. Bu benzerlikten dolayı herhangi bir sıkıntımızda yok sadece zaman zaman isim ayırt edilmesinde güçlük çekiyoruz. Düğün ve cenazelerde köyümüzün muhtarlık odasından aporlo ile anos yaparken Kevencilli,Gıdışlar,İzzetler,Kınacılar, gibi lakaplı köyümüzde 15 sülalalerle lakaplı adlarıyla davet yapıyoruz ve bu karışıklığı da böyle çözüyoruz” diye konuştu.

ASKER KAÇAĞINDAN BAŞKASI HAPİS YATTI

Öte yandan yine bu isim ve soyadın benzerlileri konunda karışıklık yaşanan Güllüce Köyünde 1957 doğumlu (Kevencilli) lakapta Mehmet Güneş, ilginç bir durum yaşamış şöyleki,”Ben askere gitmiştim. Bir hata yaparak askerden kaçtım kanunen kaçak durumuna düştüm karakoldan köyümüze gelen jandarmalar yine aramızda bir yaş farkı olan  amcamın oğlu Mehmet Güneşi yakaladılar. Bir kaç gün nezarette tutulmasına sebeb oldum böyle unutamadığım bir anı yaşadım” şeklinde konuştu.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!