Dericilerden Ayakkabı Fabrikası Talebi - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Dericilerden Ayakkabı Fabrikası Talebi

  • 12 Ocak 2018
  • 482 kez görüntülendi.
Dericilerden Ayakkabı Fabrikası Talebi

Borlu Sanayiciler Başbakan’dan bu seslerine kulak verilmesini isterken, Bor Dabakhane olarak bilinen Bor Deri İşleme Sanayisinin sorunlarına çözüm bulunmasını ve Niğde’ye bu sanayiye destek olarak birde ayakkabı fabrikası kurulmasını talep ettiler.

Sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımda bulunarak Niğde’ye Olağan İl Kurultayı için gelecek olan Başbakan Binali Yıldırım’a Bor’da deri sanayicilerin çilesi acilen bildirilmesi gerektiğinin altını çizen sanayiciler “Türkiye’de ilk 5 sırada bulunan ve Türkiye’nin kaliteli derisi işlenen Bor Deri Sanayinin sorunları Başbakana iletilerek ilçeye ayakkabı fabrikası kurulması için gerekli girişimlerin yapılması gerekir” dediler.

Bor’un Derileri Birinci Sınıf

1993 yılında Deri Organize Sanayi Bölgesi kurulmak üzere Müteşebbis Teşekkül oluşturularak çalışmalara başlanmış ve aynı yıl Bor-Ankara karayolunun 9’uncu kilometresinde 292 hektarlık alanda Deri Organize Sanayi Bölgesi kurulduğunu belirten deri işletmecileri “İlk aşamada Deri Organize Sanayi Bölgesi olarak planlanan bölge sonradan, 2002 yılında Karma ve Deri olarak ikiye ayrılmıştır. Niğde’de yılda 600 bin ton ham deri işlenmektedir. Niğde, ülkemizde bu alanda ilk beş içinde yer almaktadır. Üretilen deriler, birinci sınıf olup ithal edilmemektedir” dediler.

Yurt Dışı Bitti, Yerli Yatırım Alanı Lazım

Deri ürünlerinin daha çok Rusya, Ukrayna, Çin, Mısır gibi ülkelere satan Niğde’li deri üreticilerinin bu ülkelere satış yapamaz duruma gelmeleri, kapasitelerini düşürmelerine neden olduğuna da değinen dericiler “Yeni pazar yaratılması gerekirken sorunlar büyüyor.

Özellikle kuyu suyundan yararlanmak zorunda olan Bor OSB’nin su faturaları, elektrikle su çıkarıldığı için yüksek tutarlara erişmektedir. Bu bağlamda su faturaları İle ilgili bir iyileştirme düşünülmekte midir? Kuyu suyu yerine doğal kaynak sularının, örneğin Ecemiş suyunun bölgeye borularla ulaştırılıp depolanarak kullanılması ile ilgili bir çalışma var mıdır?” ifadelerine yer verdi.

Niğde’ye Ayakabı Fabrikası Kurulsun

Niğde’ye dericilikte dış pazara mecburiyetin yanı sıra yeni bir Pazar oluşması için ayakkabı fabrikası kurulması konusunun bir an evvel görüşülmesine gerek duyulduğunu ifade eden Deri Üreticileri “Niğde İli’nin ülkemizde önemli bir deri üretim merkezi olması nedeni ile bölgede ayakkabı fabrikası önemli rahatlama yaratacaktır. Ancak müteşebbis, bölgeye yıllardır böylesi bir yatırımı taşıyamamıştır. Devlet ortaklı bir yatırım olarak ayakkabı üretim fabrikası, hem iş alanı yaratılması hem de işlenen derinin kullanılabileceği bir tesis olacağından kalıcı bir çözüm olarak düşünülmekte midir?” diye konuştular.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!