Destek Alan 3 Engelli, Kendi İşini Kurdu - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Destek Alan 3 Engelli, Kendi İşini Kurdu

  • 20 Aralık 2017
  • 342 kez görüntülendi.
Destek Alan 3 Engelli, Kendi İşini Kurdu

İŞKUR’un kendi işini kurmak isteyen engellilere verdiği hibe desteklemeleri kapsamında Niğde’de üç engelle vatandaş desteklemeden yararlanarak kendi işini kurdu.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İŞKUR İl Müdürü Ali Bingül, Niğde İŞKUR İl Müdürlüğü olarak geçtiğimiz yıllarda kendi işini kurmak isteyen 3 engellilere verdikleri desteklerin başarıya ulaştığını ve engelli vatandaşların İŞKUR tarafından verilen arılarının ve Büyükbaş hayvan sayılarının arttırdığını ifade etti.

Konu hakkında açıklamalarına devam eden İl Müdürü Bingül; “ bir engelli vatandaşa engellilere hibe projesi kapsamında 3 inek verdiklerini ve bu ineklerin sayısını altıya çıkarttığı gibi günlük 60 litre süt elde ederek aylık 1500 TL gibi gelir elde etmeye başladı. İŞKUR’dan aldığı 3 inek ile aylık 1500 TL net gelir elde ederek kendi işinin kurdu” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda Niğde İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından engellilere verilen hibe projeleri rutin 6 aylık dönemlerde denetleme yapıldığına de değinen İŞKUR İl Müdürü Ali Bingül “Bu denetlemelerde proje kapsamında verilmiş olan İnek veya arının korunup korunmadığı gelişip geliştirilmediği denetlenmektedir. İlimizde önceki yıllarda bir tane büyükbaş sığır yetiştiriciliği üzerine proje kazandırılmıştı. Bu proje kapsamında engelli vatandaşımıza 3 adet gebe inek verilmişti. Personellerimizin yaptığı denetimlerde engelli vatandaşımıza verilen 3 gebe inekten 3 buzağı aldığı. Aldığı buzağılarının şuan itibariyle hamile olduğu 60 litre günlük süt verimi aldığı ve aylık 1500 TL gibi net gelir elde ettiğini bizlere iletti. Arıcılık konusunda ise Aşlama köyünde ve Çamardı ilçemizin Yelatan köyünde ikamet eden engelli vatandaşlarımıza destek sağlanmıştı. Engelli vatandaşlarımıza yapılan arı desteklemeleri kapsamında Aşlama köyündeki engelli vatandaşımıza 20 kovan arı, Yelatan köyündeki engelli vatandaşımıza da 30 kovan  arı desteği verilmişti. Aşlama köyündeki vatandaşımız arılarını 52’ye yükselttiğini ve bal üretimi noktasında da yüksek kalite yakaladığını ifade etti. Yelatan köyündeki vatandaşımız ise İŞKUR’dan aldığı 30 kovan arıyı 50’ye yükselttiğini ve şuan itibariyle arı sayısını 175’e çıkarttığını bizlere söyledi. Dolayısıyla İŞKUR’un engelli hibe projelerinin başarıya ulaştığını yaptığımız denetimlerde gördük” dedi. Engelli hibe projelerinin bu yılda devam etmekte olduğunu belirten İŞKUR İl Müdürü Ali Bingül “Bu yıl ki ödeneklerimiz 36 bin TL’den 50 Bin TL’ye yükseltilmiştir. Başvurular 26 Aralık itibariyle sona erecek olup girişimcilik sertifikası olan, emekli olmayıp hali hazırda işsiz olan engelli vatandaşlarımız bu desteklemeyi kaçırmayıp müracaat etmelerini istiyoruz” diye konuştu.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!