Nigdemiz.com

Düve Desteği de Yeterli İlgi Görmedi

  • 13 Ocak 2020
  • 217 kez görüntülendi.
Düve Desteği de Yeterli İlgi Görmedi

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvancılığın sorunlarının aşılması için farklı dönemlerde uygulamaya konan projelerin açıklandığı kadar etki oluşturmayarak sorunları çözecek yeterlilikte olmadığı Bakan’ın yanıtlarında da görmek mümkündür” dedi.

Milletvekili Gürer’in “2017 yılında hayvancılık destekleme kapsamında 30 il yetiştirici bölgesi ilan edilmişti. 200 başa kadar düve alımına bakanlıkça belirlenecek düve bedelinin yüzde 30’u kadar destek verileceği açıklanmıştı. Bu kapsamda, 2017-2018 yıllarında kaç besici bundan yararlanmıştır? Ne kadar destek verilmiştir? sorunu yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Bakanlığımızca uygulanan, Damızlık Düve Alım Desteği kapsamında 2017 yılında 17 İlimizden 53 üreticimize 4,6 Milyon TL, 2018 yılında ise 22 İlimizden 56 üreticimize 7,6 Milyon TL destek ödenmiştir.” dedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer iki yılda 109 üreticiye sağlanan bu desteğin devede kulak kaldığını belirterek desteklere kırsal kesimden ulaşabilmesi için koşullarının düzenlenme aşamasında cazip tutulması şarttır. 15 bin köyde bir kişi bu projelerden yararlansa 15 bin üretici desteklenmiş olur. Kırsal kesim bu bağlamda, talepkâr kılınmadan, kentten kırsala yönelişin yolu açılmadan projelerin amaçlandığı biçimde sonuçlar üretmesi zor görülmektedir. Kredi ve destek sağlanırken koşulların üreticiye çekici olacak bir anlayışla belirlenmesi gereklidir. Özellikle bakım masrafları ve hastalıklar da dikkate alındığında oluşan sorunların aşılması için devlet bu alanda çalışma yapmalı ve çözümü üreticiler ile birlikte oluşturmalıdır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.