Nigdemiz.com
buy Instagram followers

Enstitü Patates ve Tarımın Geleceği İçin Çabalıyor….

  • 11 Temmuz 2019
  • 361 kez görüntülendi.
Enstitü Patates ve Tarımın Geleceği İçin Çabalıyor….
Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yetkilileri patatesteki  Mildiyösü hastalığına dikkat çekerek üreticileri uyardı ve önerilerde bulunurken, Enstitü bir taraftan da bu tür bitki hastalıklarına karşı dayanıklı çeşitler geliştirmeye devam ediyor.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yetkilileri konu ile ilgili olark şu bilgileri verdiler: “Türkiye’de patates üretiminin yapıldığı bölgelerde mildiyö hastalığı görülmeye başlamıştır.

SALGIN DÖNEMİNDE YÜZDE 70 KAYIBA NEDEN OLUYOR

Patates üretim alanlarında uygun şartları bulmasıyla birlikte görülmeye başlanan ve patatesin en önemli hastalıklarından birisi olan patates mildiyösü hastalığı, salgın yaptığı yıllarda yüzde 70’e varan ürün kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle üreticilerimizin mildiyö hastalığı ile; zamanı devam eden mücadeleyi etmeleri ve sürdürmeleri büyük önem arz etmektedir.

Patates mildiyösü hastalığının İlk belirtileri; yaprakta küçük, soluk yeşil veya sarımsı lekeler halinde görülür. Hastalığın ilerlemesiyle lekelerin olduğu kısımlar kahverengileşir ve doku ölür. Yüksek nem ve yaprak ıslaklığında lekelerin alt yüzünde pamuk benzeri beyaz kül renginde bir küf tabakası oluşur.

MİLDİYÖ İKİ ŞEKİLDE YAYILIYOR

Mildiyö hastalığında yayılma iki şekilde olmaktadır. Birincisi, bitkiden bitkiye bulaşmadır. Bitkiler gelişmeye devam ettiği sürece sekonder bulaşmalar birbirini takip eder.

İkincisi ise, bitkiden toprağa olan bulaşmadır. Yağmur veya sulama ile hastalık etmeni yapraklardan toprağa oradan da toprak altındaki yumrulara ulaşarak onları enfekte ederler. Bu yumrularda gelecek yılın bulaşma kaynağını oluştururlar. Bulaşmalar genellikle günlük ortalama sıcaklığın 16°C olduğunda, epidemi yani salgın ise 19-22 °C ‘de ve orantılı nem %80’nin üstünde bulunduğu koşullarda gerçekleşir.

MÜCADELE EDİLMEZSE KAYIP BÜYÜK OLUR

Bu hastalıkla mücadele edilmediği takdirde ürün ve verim kaybı fazla olacaktır. Üreticilerimizin bu hastalıktan dolayı zarar görmemeleri için gerek kültürel gerekse kimyasal mücadeleye dikkat etmeleri gerekmektedir. Hastalığın her yıl görüldüğü yerlerde ve büyük zarar yaptığı üretim alanlarında hastalık belirtileri görülmeden, günlük ortalama sıcaklığın 16°C veya en düşük sıcaklığın 10°C’yi bulmasıyla ilaçlamaya başlanmalı; hastalığın her yıl görülmediği alanlarda ise çevrede ya da tarlada ilk belirtiler görülür görülmez ilaçlamaya başlanmalıdır.

ÜRETİCİ UZAMANLARIN ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALMALI

Ancak hastalığa karşı mücadelede başarı sağlanabilmesi için çiftçilerimizin mutlaka İl ve İlçe Müdürlüklerimiz ile enstitülerimizdeki uzmanların uyarılarını ve tavsiyelerini dikkate almaları gerekmektedir.

DAYANIKLI ÇEŞİTLER GELİŞTİRİLİYOR

Bunların dışında bu hastalığa dayanıklı çeşitlerin kullanımı hastalıkla mücadelede büyük önem taşımaktadır. Enstitümüzde yürüttüğümüz ıslah çalışmalarında ilk yerli patates çeşitlerini geliştirmenin yanında bu hastalığa dayanıklı yerli çeşitlerin geliştirilmesi ile ilgili çalışmaları da yürütmekteyiz. Bu kapsamda Enstitümüzün içinde bulunduğu bir TÜBİTAK projesi kapsamında çalışmalarımız sürmektedir.

ERKEN UYARI SİSTEMİ PROJESİ HAZIRLANIYOR

Bunun dışında patates üretimi yapılan bölgelerimizde Bölgesel Patates Mildiyösü Erken Uyarı Sisteminin Oluşturulması adı altında proje hazırlığı çalışmamızda vardır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!