Nigdemiz.com
buy Instagram followers

Fotoğraf Tutkunları da Bolkarlar’da

  • 02 Temmuz 2019
  • 729 kez görüntülendi.
Fotoğraf Tutkunları da Bolkarlar’da

Toros sıra dağlarının kuzeydoğusundaki Niğde sınırında bulunan Bolkar Dağları’nın zirvesinde bulunan Karagöl ve Çinili Göl, yaz aylarında dağda göl manzarası her geçen gün yeni ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

FOTO SAFARİ….

Niğde’de gönüllü fotoğrafçılardan oluşan Niğde’nin insanını, doğasını, yaşamını fotoğraflayan Niğde Foto Safari grubu bu kez Niğde’nin göz bebeği olan Bolkar dağlarında Karagöl ve Çinili Göl de safari yaptı. 25 kişiden oluşan fotoğrafçı ekibi 17 km’lik zorlu ve eğlenceli bir yürüyüş ve tırmanış gerçekleştirdi.

HER ANI ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİLER
Uluşkışla’nın Meydan yaylasından başlayan yürüyüş Bolkar dağlarının zirvesinde son buldu. Sabahın ilk ışıklarıyla yapılan kahvaltının ardından Çiniligöl’e yürüyüş yapan ekip , havanın da güzel olmasıyla farklı çekim teknikleri kullanarak bol bol fotoğraf çektiler. Buzul göllerin en önemlileri arasında yer bulan, halk arasında ismi dipsiz olarak bilinen ve ölçülebilen derinliği 100 metrenin üzerinde olan Çiniligöl’ün lacivert rengi ve eşsiz güzelliği Niğde Foto Safari ekibini büyüledi.

KIZILKAYA: MUHTEŞEM BİR DOĞA HARİKASI
Etkinliği düzenleyen grubun başında olan Fotoğraf Sanatçısı Fatih Kızılkaya; Bugün Bolkarlardayız. Bolkarlar Türkiye’de görülmesi gereken ender yerlerden bir tanesidir. Ekibimizle birlikte Meydan Yaylasından başlayarak Bolkarların zirvesine kadar buraları fotoğrafladık. Niğde’nin tanıtımında önemli bir rol oynayan Bolkarlar’ın muhteşem göl manzarasını fotoğraflamak bizler için ayrı bir tecrübe oldu. 17 km’lik zorlu bir yürüyüş ve tırmanış gerçekleştirdik. Yürüyüş esnasında kalıcı karlar üzerinde kayma fırsatı bulup, Çiniligölün soğukluğuna aldırmadan suyun ve yüzmenin tadını çıkardılar. Ayrıca Dünyanın tek ötmeyen kurbağalarını da gördük, fotoğrafladık. Öte yandan yine Dünya’da tek olan ters laleyi de fotoğraflamak oldukça güzel oldu. Bolkar Dağları hem Türk ve hem de Dünya dağcılarına ev sahipliği yapacak güzellikte. Tüm sporcuları tırmanmaya, eşsiz doğa güzelliklerini görmek için Niğde’ye bekliyoruz” diye konuştu.

ZİRVEDE TÜRK BAYRAĞI İLE FOTOĞRAF ÇEKİNDİLER
Tırmanış esnasında çevre illerden gelen vatandaşlar Foto Safari ekibine pozlar vererek, yoğun ilgi gösterdi. Pilot Kaya zirveye ulaşan ekip zirvede Şanlı Türk Bayrağını dalgalandırarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

NİĞDE’DEN BÖLGEYE AKIN VAR

Çevre İllerden gelen sporcu ve doğa severlerin yanı sıra Niğde’den de bölgeye olan ilgi giderek artıyor.

Doğa ve dağ yürüyüşlerinin sıklıkla gerçekleştirildiği şu günlerde Niğdeli doğa severlerde hazırlığını yapıp bölgenin güzelliklerine şahit olmak üzere bölgeye hareket ediyorlar.

Bolkar Dağları’nın 2650 rakımlı tepesinde yer alan Çinili Göl ve Karagöl, kar kalıntıları, birbirinden güzel endemik çiçekler, bulutların arasında kalan dağ manzarası ile doğaseverlerin ve fotoğraf tutkunların büyük ilgisini çekerken her gün yep yeni ve farklı açılardan çekilen fotoğraflar paylaşılmaya devam ediliyor.

GÖRSEL HAFIZAYI GÜNCELLİYORLAR

Neredeyse her çeşit rengin hakim olduğu bölge ziyaretçilerine adeta bir görsel şölen hazırlamışçasına tüm güzelliklerini sunuyor. Bölgenin kamp için oldukça ideal olan bölgelerinde kamplar kuran Niğde’nin doğa severleri ve yerel fotoğraf sanatçıları yaşadıkları her anı ölümsüzleştirmek üzere bölgenin bir bakıma görsel hafızasını güncelliyorlar.

Yaz aylarının tam ortasında olmamıza rağmen karlı dağların bahar ve yaz esintileri ile bir araya karıştığı bu muhteşem doğa olayına şahitlik edenler heyecanlarını gizleyemiyor.

MUHTEŞEM BİR DOĞAL YAPI
İçerisinde, Karagöl, Çinigöl, Alagöl gibi irili ufaklı bir çok krater ve tektonik göl barındıran Bolkar Dağları, yaklaşık 60 hektar alan büyüklüğünde olan Karagöl’ün en derin yeri 12 metre civarında. olduğu biliniyor.

DÜNYADA TEK ÖRNEKLERİ BURADA

Niğde ve bölgesi için oldukça değerli ve önemli olan Karagöl, dünyada sadece kendi içerisinde yetişen ses çıkarmayan Bern Sözleşmesi ile de koruma altına alınmış olan Toros kurbağalarını (Rana Holtzi) barındırıyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!