Geleneksel Niğde Evleri Kitaplaştı - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Geleneksel Niğde Evleri Kitaplaştı

  • 06 Kasım 2018
  • 136 kez görüntülendi.
Geleneksel Niğde Evleri Kitaplaştı

Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bastırılan “Geleneksel Niğde Evleri” kitabı için tanıtım toplantısı düzenlendi.
“Geleneksel Niğde Evleri” kitabı tanıtım toplantısına Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürü Basri Akdemir, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Huriye Altuner katıldı.

GELENEĞİ YANSITIYORLAR

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde’nin 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl ortalarına kadar tarihlenen konut mimari anlayışının Osmanlı ve öncesine de uzanan bir geleneği yansıttığını söyledi.

150 CİVARINDA ÖRNEK VAR

Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Merkezde tescilli sivil mimari örneği yapının 128 adet, Tescilsiz Sivil Mimari örneği yapının ise yaklaşık olarak 150 civarında olduğunu belirterek şunları dedi: “ İç Anadolu bölgemizin güzide illerinden birisi olan ve çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış Niğde’nin zengin geçmişi, arkeolojik dönem eserlerinin yanı sıra, İslamiyet dönemine ait dini, askeri ve sivil yapıları ile de günümüze taşınmıştır. Sivil yapılar arasında, bir devrin yaşam biçimini ve kültürünü yansıtan konut mimarisi, dönemin sosyal ilişkilerini ve kültürünü yansıtması açısından oldukça dikkate değerdir. İnsanın sosyal bir varlık olması, toplumsal yaşamın belli düzen içinde sürdürülmesi ve yerleşik hayat içinde çeşitli ihtiyaçlarını karşılama isteği, tarih boyunca birçok yerleşim merkezinin kurulmasına neden olmuştur.
Yerleşim alanlarının biçimlenmesinde sosyal, kültürel ve ekonomik koşullar, teknolojik, topografik ve iklimsel sınırlayıcılar ana etkenlerdir. Bu etkenler insanın en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma fonksiyonunu karşılayacağı mekânların şekillenmesinde de haliyle belirleyici olmuştur.”

GELENEKSEL NİĞDE EVLERİ FONKSİYONEL TASARLANMIŞ

Vali Şimşek: “Yaklaşık 8-10 bin yıldır iskân edinilmiş bir merkez olan Niğde’nin, 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl ortalarına kadar tarihlenen konut mimari anlayışı, Osmanlı ve öncesine de uzanan bir geleneği yansıtmaktadır. Taş malzemenin kullanıldığı Niğde evleri, iki katlı, fonksiyonel ve toplumsal taleplerin etkisinde bir oluşuma sahiptir. Geleneksel konut alanları, şehir dokusu içinde, özellikle kentin yüksek kesimlerinden bakıldığında, eski evleri ve bahçeleriyle dikkat çekmektedir. Geleneksel konut mimarisi örneği yapılar, Kale ve Alaaddin Mahalleleri, Eskisaray Mahallesi, Tepeviran- Efendibey Yöresi, Aşağı ve Yukarı Kayabaşı Mahallelerinde bugün bile hâlâ varlığını sürdürmektedir. Niğde merkezde bulunan bu konutların zenginliği çevre ilçelerde de kendini göstermektedir.

KAMULAŞTIRMA VE DEVİR YAPILDI

Niğde Merkezde Tescilli Sivil Mimari Örneği yapı 128 adet, Tescilsiz Sivil Mimari örneği yapı ise yaklaşık olarak 150 civarındadır. Ayrıca Niğde Belediyesi Kültürel ve Sosyal Entegrasyon Projesi kapsamında Niğde Kalesi Civarında bulunan 10 adet ev, 2 milyon TL ödenek çerçevesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Özel İdaresince 2016 yılında kamulaştırılmış, işlev kazandırılmak üzere Niğde Belediyesine devredilmiştir.

BAZI BİNALARI BELEDİYE RESTORE EDECEK

Bu konutlardan 7 tanesinin Niğde Belediyesince hazırlanacak projeler doğrultusunda restore edilerek fonksiyonlaştırılması çalışmaları devam etmektedir” şeklinde konuştu.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!