Gürer, Bakan Ağbal’a Çiftçiler İçin Sordu - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Gürer, Bakan Ağbal’a Çiftçiler İçin Sordu

  • 18 Mayıs 2017
  • 508 kez görüntülendi.
Gürer, Bakan Ağbal’a Çiftçiler İçin Sordu

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak maliyet oranları artan çiftçilerin sorunlarını gündeme getirdi. Ömer Fethi Gürer, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a, sulama suyunda kullanılan elektik maliyeti ile mazot ve köprü ücretleri korusunda sorular yöneltti.

Çiftçilerin Üretim Maliyeti Arttı

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Naci Ağbal’a yönelttiği sorusunda, çiftçilerin ürün girdileri nedeniyle maliyetlerinin artmakta olduğunu ifade etti. Artışların tüketiciye de yansıdığını belirten Ömer Fethi Gürer, ÖTV’siz ve KDV’siz mazot verilmeye ne zaman başlanacağını sordu. Ömer Fethi Gürer, “Sulama suyunu yeraltından çıkaran çiftçilerimizin ödemesi geciktiğinde özel şirketler elektriği kesmekte, üretici ürününü sulayamadığı için ürün elde edememektedir. Sulama suyunda elektrik kullanan çiftçiler için maliyetin düşürülmesi düşünülmekte midir? 20 yaşını aşan araçlarda ÖTV indirimi yapılacak mıdır? Test araçlarının KDV’den muaf tutulması düşünülmekte midir? Üçüncü köprü konumu, geçiş ücretleri, sanayici, nakliyeci, şoför için ek yük getirmektedir, düzenleme yapılması düşünülmekte midir?” şeklinde sorular yöneltti.

Sulama Elektrik Kullanımı

Milletvekili Gürer’in sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal ise sulama suyunda elektrik kullanan çiftçilerin konusunda bilgi sahibi olmadığını, ilgili kurumlardan bilgi aldıktan sonra açıklama yapacağını söyledi.

Araçlarda KDV İndirimi Yok

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 20 yaşından fazla araçlarla ilgili ÖTV indiriminin söz konusu olmadığını belirterek, test araçlarına ilişkin de bir indirim olmayacağını ifade etti. Maliye Bakanı Ağbal, Milletvekili Gürer’in ısrarlarına rağmen, mazotta ÖTV ve KDV indirimi konusundaki sorusuna yanıt vermediği açıklandı. (Haber: Derya Demircan)


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!