Nigdemiz.com

Gürer: Yeni Açılan İşletmeler 2 Yıl Vergiden Muaf Tutulsun

  • 08 Şubat 2019
  • 233 kez görüntülendi.
Gürer: Yeni Açılan İşletmeler 2 Yıl Vergiden Muaf Tutulsun

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, enflasyon artışının yanında vergi, primi ve kira ücretlerinin altında ezilen esnafın sorunlarını, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada gündeme getirdi. Gürer, yeni açılan işletmelerin en az 2 yıl vergi muafiyeti istediğini aktardı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, esnafın yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi esnafın da sorunlarının arttığına işaret eden Ömer Fethi Gürer, kent içindeki alışveriş merkezlerinin (AVM) mahallelerde manav, bakkal ve kasap gibi esnafları yok etmekte olduğunu vurguladı.

Doğalgaz ve elektrik gibi giderlerin fiyatlarını iktidar tarafından belirlendiğini ve bunların esnaf ve sanatkârlar için ciddi yük oluşturduğunu anlatan Gürer, “Merkez ve yerel yönetimlerin kayıt dışılık kontrol ve denetimi tam anlamıyla çalışmadığı için haksız rekabet esnafları sıkıntıya sokmaktadır. SSK primleri, stopaj vergileri gibi maliyeti etkileyen yükler de esnaflar için karşılanabilir olmaktan çıkmıştır” dedi.

Gürer, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “BAĞ-KUR ve SGK yani sosyal güvenlik primlerini ödemekte zorlanan esnaf sayısı artmaktadır. İşletmeler, ayrıca ciddi finansman sorunları yaşamaktadır. Nakit para sıkıntısı, piyasa durgunluğu ve kredi faizlerinin yüksekliği sivas escort esnafımızı etkilemektedir. Vergi sistemlerindeki sürekli değişiklik, vergi adaletsizliği, kayıt dışılık esnafın şikayetleridir. Yeni açılan işletmelere en az iki yıl vergi muafiyeti istenmektedir. Esnaf sesini AKP iktidarının duymasını beklemektedir” dedi.

ÇİFTÇİ, İŞÇİ VE MEMURUN  GELİRİNİN DÜŞMESİ ESNAFI’DA VURDU

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esnaf ziyaretleri sırasında, toplumun her kesiminde yaşanan ekonomik sıkıntıyı  doğrudan hissettiğini, yerinde gördüğünü belirtip: “Esnaf ziyaretlerimizde gördük. Çiftçi, işçi ve memurun alım gücündeki daralma esnafı da etkiliyor. Esnafın geliri düştü, müşterisi azaldı, kredi ile son nefesini vermeye çalışan esnaf için acil düzenleme şart” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!