Hava Kirliliği’nde Hala İlk Beşteyiz! - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Hava Kirliliği’nde Hala İlk Beşteyiz!

  • 19 Temmuz 2018
  • 111 kez görüntülendi.
Hava Kirliliği’nde Hala İlk Beşteyiz!

Havası kirli iller sıralamasında ilk 5’te ye ralan Niğde’nin bu sıralamayı koruduğu belirtilirken Niğde’de bu durumun ciddi sağlık sorunlarına da sebep olduğu açıklanırken bu hastalıkların başında solunum ve diyabet (şeker) hastalığı geliyor.

Geçtiğimiz yıllarda Niğde’de ilgili kuruluşlar tarafından yapılan açıklamada ise şu önemli ifade basında yer bulmuştu.

DİYABETİN EN  YÜKSEK DEĞERDE OLACAĞI SÖYLENDİ

“”Dünyada 2015 yılında 415 milyon yetişkin diyabetli sayısının 2040 yılında 642 milyona çıkacağı tahmin edilmektedir. Buna göre 2040 yılında her 10 yetişkinden birinin diyabetli olacağı tahmin edilmektedir. 2035 yılı tahminlerine göre diyabetli nüfus itibarı ile Türkiye diyabetin dünyada en yüksek olacağı ilk 10 ülke arasına girecektir.  Vatandaşlarımızı sağlık kuruluşlarımızda kontrole davet ediyoruz.”

81 İLİN 80’İNDE HAVA KİRLİ, NİĞDE BAŞLARI ÇEKİYOR

Amerikalı bilim adamları, güvenli varsayılan seviyelerde bile hava kirliliğinin diyabet riskini arttırdığını tespit etti. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yaptığı araştırmaya göre, şeker hastalığını tetikleyen etmenlerden biri de hava kirliliği. Türkiye’deki sonuçlar da bu araştırmayı doğruladı. Türk Toraks Derneği tarafından açıklanan son veriler;  Dünya Sağlık Örgütü referans verileri baz alındığında, Türkiye’deki 81 ilden 80’inin havasının kirli olduğunu ortaya koydu. Araştırma Türkiye’nin en kirli 5 şehrinin Bursa, Manisa, Adana, Denizli, Niğde olduğunu tespit etti. Bu illerin diyabet oranları da şaşırttı.

“KİRLİ HAVA DİYABET RİSKİNİ ARTIRIYOR”

Hava kirliliğinin obezite ve diyabet oranını arttırdığını anlatan uzmanlar, “Diyabetin oluşma nedeni, hava kirliliği nedeniyle ortaya çıkan toksinler. Vücut bu toksinlere maruz kalıyor. Bunun sonucunda endotel doku bozulduğu için insülin direnci ve hormonunun vücuda etki etmesi zorlaşıyor. Dolayısıyla insülin direnci, kalp problemleri, metabolik bozukluklar gelişiyor. Bunların hepsi diyabet riskini artırıyor” ifadelerine yer verdiler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!