Her Yıl 12 Milyon insan Kanser Oluyor - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Her Yıl 12 Milyon insan Kanser Oluyor

  • 02 Nisan 2018
  • 279 kez görüntülendi.
Her Yıl 12 Milyon insan Kanser Oluyor

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, “Her yıl dünyada 12 milyon kişi kanser hastalığına yakalanmakta ve 7.6 milyon kişi de bu hastalıktan ölmektedir” dedi.

Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadele de en etkili yöntemlerin başında geldiğine ısrarla değinen Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, “Günümüzde özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılmakta, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fizik aktivite ve korunma odaklı kanser mücadele stratejileri oluşturulmaktadır. Kanser sadece bir sağlık sorunu değil, sosyal, psikolojik ve ekonomik yönleri de olan ve hastayı ve hasta yakınlarını etkileyen çok yönlü bir problemdir. Her yaşta ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Bu önemli sağlık sorununa halkın dikkatinin çekilmesi ve toplumun kansere yönelik bilincinin arttırılması, farkındalık oluşturulması  amacıyla 1-7 Nisan Kanser Haftası olarak belirlenmiştir. Bu sayede kanserle savaşa yönelik ilginin ve farkındalığın canlı tutulması amaçlanmaktadır” diye konuştu.

KANSERİN BELİRTİLERİ

Kanserin  Belirtileri hakkında da bilgi veren Dr. Ertan Değirmencioğlu, “ 1-Biyolojik Risk Faktörleri: Yaş, cinsiyet ve ırk gibi fiziksel özelliklerdir. Fiziksel ve biyolojik özelliklerin, kanser için risk faktörü olup olmayacağı, kanserin tipine bağlıdır.

2- Çevresel Risk Faktörleri: Yaşadığınız ya da çalıştığınız çevre koşulları kanser gelişimi için risk faktörü olabilir. Ev ya da iş yerinde bulunan bazı maddeler, kanser riskini artırır. Asbest, radon, hava kirliliği, UV radyasyon, sigaraya maruz kalma çevresel risk faktörlerindendir.

3- Genetik Risk Faktörleri: Aileden kalıtımsal olarak geçen genlerle ilişkilidir.

4- Davranışsal Risk Faktörleri: Sigara içmek, diyet, egzersiz ve alkol tüketimi gibi değiştirebileceğiniz risk faktörleridir. Sigarayı bırakmak veya düzenli egzersizlerle kansere yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Kanserin belirtilerini bilmek hastalığın erken teşhisi açısından önemlidir, ancak bu belirtilerin birine veya daha fazlasına sahip olmak kişinin kanser olduğu anlamına da gelmez. Uzun süre iyileşmeyen yaralar, Meme ve başka organlarda ele gelen şişlikler, beklenmeyen kanama ve akıntılar, Yutma güçlüğü ve hazımsızlık, Siğil ve benlerde belirgin değişiklikler, Uzun süren ses kısıklığı, Dışkılama veya idrar alışkanlıklarında değişiklik, Nedeni açıklanamayan ateş ve zayıflama, öksürük ve horlama genel belirtilerdir” dedi.

KANSER TARAMASI NİĞDE’DE ÜCRETSİZ

Niğde’de İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan KETEM(Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) de ücretsiz kanser taraması yaptığına da değinen Dr. Ertan Değirmencioğlu, “Taramasını yaptığımız kanserlerden biri olan meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olup, kadınlarda kansere bağlı ölümlerde birinci sırada yer almaktadır. Merkezimizde bunun için 40-69 yaş arasındaki kadınlara klinik meme muayenesi ve mamografi taramaları yapılmakta olup,  2 yılda bir yenilenmelidir. Erken tanı ile büyük oranda tedavi edilebilen bir diğer kanser türü de rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanseri taraması için yapılan test,’pap-smear’ testidir.30-65 yaş arasındaki bütün kadınlarımız bu taramayı yaptırmalı ve HPV testi ile desteklenmelidir ve  5 yılda bir yenilenmelidir.               kalın bağırsak kanseri taramasında hedef nüfusumuz 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklerdir. Kalın bağırsak kanseri, 2 yılda bir yapılan gaitada gizli kan (GGK) testi  ile taranmaktadır. Merkezimizde tüm taramalar ücretsiz olarak yapılmaktadır.  Erken teşhisin çok önemli olduğu kanser hastalığına karşı tüm halkımızı dikkatli olmaya ve kontrol için sağlık merkezlerimize davet ediyorum” diye konuştu.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!