İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleşti - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleşti

  • 15 Nisan 2018
  • 317 kez görüntülendi.
İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleşti

Niğde’nin de bulunduğu 11. Kalkınma Planı İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı Bakan Elvan’ın katılımıyla Nevşehir’de gerçekleştirildi.

Türkiye’nin gelecek 5 yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları, T.C. Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda planlanan geniş katılımlı Özel İhtisas Komisyonları toplantıları Türkiye’deki 81 il ile birlikte Şubat ayı içerisinde Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından TR71 Bölgesi’nde de gerçekleştirildi.

Yerel düzeyde gerçekleştirilen bu çalışmaların devamı niteliğinde ve 11. Kalkınma Planı hazırlıkları ile ilgili olarak yerel paydaşların görüş ve önerilerinin alınması amacıyla Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan başkanlığında yedi coğrafi bölgede valiler, il belediye başkanları, üniversite rektörleri ve meslek örgütleri başkanlarının da katılımıyla toplantılar düzenlenmeye devam ediyor.

Bu kapsamda, 7 coğrafi bölgede yapılacak olan toplantıların altıncısı olan11. Kalkınma Planı İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı 13.04.2018 tarihinde Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın başkanlığında Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’nde gerçekleştirildi. Ahiler Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde düzenlenen toplantı, İç Anadolu İlleri Valileri, Belediye Başkanları, Rektörleri, Oda Başkanları ve STK temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Bakan Elvan; On Birinci Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında kurulun özel ihtisas komisyonlarının çalışmalarını tamamlayarak hazırladıkları raporları Kalkınma Bakanlığına sunduklarını, diğer taraftan Bakanlığın 81 ilde 3 farklı toplantı gerçekleştirdiğini, kadınlar gençler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen yaklaşık 150 toplantıya 12.000 kişinin katılımının gerçekleştiğini vurguladı. Bakan Lütfi Elvan ayrıca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri ile biraya geldiklerini ve komisyon üyelerinin 11. Kalkınma planıyla ilgili görüş ve düşüncelerini aldıklarını ifade ederek, daha sonra tarım komisyonu ile de aynı şekilde bir araya geldiklerini sözlerine ekledi. Bakan Elvan 11. Kalkınma Planı Hazırlık Çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerini şöyle sürdürdü; “Bir başka çalışma ise vatandaşlarımızın plan katkı sağlamasını daha da artırmak amacıyla Bakanlığımız bünyesinde internet ortamında açtığımız bir web sitesinde vatandaşlarımız görüş ve düşüncelerini aktardılar. Plana yönelik önerilerini sundular. 20.000 üzerinde vatandaşımız kapsamlı bir şekilde plana yönelik görüşlerini ve düşüncelerini aktardı.”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan konuşmasını Türkiye ekonomisiyle ilgili değerlendirmeleri ile sonlandırdı.

AÇILIŞ YAPILDI

Ahiler Kalkınma Ajansı Hizmet Binası’nın açılışı Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan tarafından gerçekleştirildi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, sorumluluk bölgesi Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde’den oluşan ve merkezi Nevşehir’de bulunan Ahiler Kalkınma Ajansı’na ait hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi.  Açılışa Bakan Elvan’ın yanı sıra Nevşehir Valisi İlhami Aktaş,  Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk, Ebubekir Gizligider, Bakanlık yetkilileri ve AHİKA çalışanları katıldı. Bakan Elvan açılış töreni öncesinde yaptığı konuşmada, “Kalkınma Ajansımıza ait hizmet binası gerçekten son derece modern bir hizmet binası oldu. Burada bağlı bulunan iller başta olmak üzere ülkemizin kalkınması için büyük projelere imza atılacağına yürekten inanıyorum. Hayırlı olsun” dedi.
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan daha sonra AHİKA hizmet binasının açılışını kent protokolü ile birlikte gerçekleştirdi. Bakan Elvan açılışın ardından binayı gezerek incelemelerde bulundu.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!