‘… İle Mecnun’ Oyunu Niğde’de Sahnelenecek - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

 ‘… İle Mecnun’ Oyunu Niğde’de Sahnelenecek

  • 15 Mayıs 2018
  • 294 kez görüntülendi.
 ‘… İle Mecnun’ Oyunu Niğde’de Sahnelenecek

Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı tarafından sahnelenen ve büyük ilgi gören ‘…İle Mecnun’ oyunu bugün Niğde’de sahnelenecek.

Oyun, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının destekleriyle yürütülen ‘KOP ile Gönül Havzası Sahnede’ projesi kapsamında KOP Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin bulunduğu Niğde dahil 8 şehirde yeniden sahnelenecek.

8 FAKLI ŞEHİRDE SAHNELENECEK

Hz. Mevlana’nın başta “Mesnevi” isimli eseri olmak üzere birçok kitabında bahsettiği “Leyla ile Mecnun” hikâyesine dayanan “… İle Mecnun” oyunu, 14-22 Mayıs 2018 tarihleri arasında Aksaray, Niğde, Kırıkkale, Karaman, Nevşehir, Konya, Yozgat ve Kırşehir’de ÜNİKOP etkinlikleri çerçevesinde tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Tolga Özenç Özençel’in yazıp yönettiği, aralarında Ahmet Yenilmez, Korel Cezayirli, Alpay Ulusoy, Ferdi Dalkılıç, Hakkı Kuş ve Serkan Sezgin gibi ünlü oyuncuların yer aldığı iki perdelik oyunun dramaturgluğunu ise Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Dilek Zerenler yapıyor. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının destekleriyle yürütülen ‘KOP ile Gönül Havzası Sahnede’ projesi kapsamında gerçekleşecek turne 8 gün sürecek.

“AMACIMIZ KİTAPLARDA SIKÇA RASTLANAN İSLAM ÂLİMLERİNİ GENİŞ KİTLELERE ANLATMAK”

Turne için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını ifade eden Dilek Sabancı Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Dilek Zerenler, “Uzun süren araştırmalar ve hazırlıkların neticesinde Öğretim Görevlisi Tolga Özenç Özençel tarafından kaleme alınan ‘… İle Mecnun’ oyunu, Feridüddin Attar’ın Simurg’u arayan kuşları, Arabi’nin ayna metaforu, Hallac-ı Mansur’un modern İslam alimleri tarafından yeni bakış açısıyla yorumu Şems’in güneşi, Yunus’un “Bir ben vardır benden içeri” gibi deyişleriyle Mecnun’un tasavvufun dört kapısından geçişi ve son olarak zaten hep sahne üzerinde olan Hz. Mevlana ile karşılaşıp gerçeği bulması, tüm aşamalardan geçerken nefsinin (şeytan) sürekli karşısına çıkması ve onun gönlünü çelmeyi düşünmesi konu edinmektedir. Sahnelendiği ilk günden bu yana büyük beğeni toplayan bu oyun ile yukarıda adları geçen İslam düşünürlerinin/âlimlerinin tiyatronun sunduğu görsellikle öncelikle yeni nesil olmak üzere daha geniş bir kitleye ulaşılması, akılda daha fazla kalması, kitaplarda sıkça rastlanan isimlerin tiyatro ile görselleşip yeniden hayat bulması amaçlamaktayız. Ayrıca ‘… İle Mecnun’ oyunuyla Konya dışındaki tiyatro severlerle buluşturacak olmanın heyecanını yaşamaktayız. Bu vesileyle bizlere turne fırsatı tanıyan başta Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin olmak üzere KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına çok teşekkür ediyoruz” dedi.

‘… İle mecnun’ oyununun turne programı ise şu şekilde:

14 Mayıs 2018- Aksaray, 15 Mayıs 2018- Niğde,  16 Mayıs 2018- Kırıkkale,  17 Mayıs 2018- Karaman, 19 Mayıs 2018 –Nevşehir, 20 Mayıs 2018-Konya ve 21 Mayıs 2018- Yozgat.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!