Nigdemiz.com

İslam Estetiği Konferansı Beğeni Topladı

  • 21 Aralık 2018
  • 478 kez görüntülendi.
İslam Estetiği Konferansı Beğeni Topladı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, İslam Düşüncesi Okulu ve Medeniyet Okulu etkinlikleri kapsamında “İslam Estetiği” konulu konferans gerçekleştirildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, fakülte dekanları ve öğrencilerin katılımı ile Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe, İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Berat Açıl konferans konuşmacısı olarak katıldı.

İslam estetiği ve Osmanlı şiiri, kelam, mucize ve zorunluluk temalı bir konuşma yapan Doç. Dr. Berat Açıl, estetiğin en genel anlamıyla güzelin bilimi olduğunu dile getirdi.

Estetiğe dair felsefi sorgulamaların ilk çağlardan beri yapılageldiğini söyleyen Doç. Dr. Berat Açıl, estetik konusunu geçmişten günümüze değerlendirerek konuyla ilgili edinimlerini katılımcılarla paylaştı.

İslam’ı hem felsefi hem de estetik olarak etkileyen unsurlarla ilgili bilgiler aktaran Doç. Dr. Berat Açıl, Osmanlı’nın estetik konusuna kattığı değerler konusuna da değindi.

Konferansın amacının Osmanlı edebiyatının estetik ve poetik temellerini araştırmak ve Osmanlı şiirinin estetik düşüncesine neler katmış olduğunu tespit etmeye çalışmak olduğunu vurgulayanDoç. Dr. Berat Açıl, bunun için konuyla ilgili çizilen tarihsel gelişimin ana duraklarını geçmek, aradaki bağları ve kopuklukları sıkıca çözümlemek gerekli olduğunu söyledi.

Osmanlı şiirinin, felsefi temellerini bazı önemli İslam şairlerinin eserleri üzerinden değerlendiren Doç. Dr. Berat Açıl,söz konusu şair ve eleştirmenlerin şiiri nasıl değerlendirdiklerini, bunun için ne gibi kavramlar kullandıklarını “estetik”in temeli bakımından değerlendirdi.

Etkinlik sonunda, Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar tarafından Doç. Dr. Berat Açıl’a üniversitemiz anı tabağı takdimi gerçekleştirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!