Karatepe: Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin! - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Karatepe: Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!

  • 02 Ağustos 2018
  • 253 kez görüntülendi.
Karatepe: Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!

Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ekrem Karatepe, ihmal edilen ve uzun süren karın ağrılarının mutlaka hekime başvurulması gerektiğini söyledi.

Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ekrem Karatepe, karın ağrısının birçok nedeni olduğunu söyledi. Özellikle ani başlayan karın ağrılarında mutlaka hekime danışılması ve danışılmadan ağrı kesici ilaç alınmaması gerekir, karın ağrısının önemli bir bulgu olabileceğini belirterek birçok önemli noktanın altını çizdi.
Kaburgaların alt kenarından başlayıp kasıklara kadar olan vücut bölümünün ağrılı durumlarına kısaca karın ağrısı denir. Karın ağrısı karın boşluğundaki organların hastalıklarından kaynaklanabileceği gibi karın boşluğu dışındaki organların hastalıklarında yansıyan ağrı şeklinde de oluşabilir. Karın ağrısı yapan durum ve hastalıklar oldukça fazladır. Basit bir üşütmeden, gıda zehirlenmesinden, ameliyat gerektiren ciddi hastalıklara kadar çok sayıda karın ağrısı sebebi vardır. Örneğin, kalp krizinde ya da akciğerlerin iltihaplı hastalıklarında karın ağrısı gözlemlenebilir.
Karın ağrısı yapan hastalıklarının Akut (ani başlangıçlı) karın ağrısına sebep olan hastalıklar ve Kronik (uzun süren, tekrarlayan) karın ağrısına sebep olan hastalıklar olarak kabaca ikiye ayrılır. Akut karın ağrısına sebep olan hastalıklara Apandisit ve böbrek taşı düşürmeyi, kronik karın ağrısına sebep olan hastalıklara da safra kesesi taşları, on iki parmak bağırsağı ülserini örnek verebiliriz. Her karın ağrısının altından ciddi bir hastalık çıkmayabilir. Ağrı sebeplerini araştırırken pek çok değişkeni değerlendirmek gerekir. Kişinin yaşı, cinsiyeti, ağrının yeri, süresi, beraberindeki şikâyetler, var olan başka hastalıklar, tetkik sonuçları önemlidir. Tek başına ağrı teşhis için yeterli değildir. Hafif ama sürekli bir ağrının altından mide kanseri gibi ciddi bir hastalık çıkabileceği gibi şiddetli, kıvrandırıcı bir ağrı küçük bir böbrek taşı sebebiyle olabilir.
Ağrıya ateş, kusma, genel durum bozukluğu, gaz ve gaita çıkaramama eşlik etmiyorsa, gelip geçici gaz sıkışması şeklinde ağrılar çok sık tekrarlamıyorsa ve ağrı hafif, kısa süreli ve yandaş şikâyetleri yoksa korku duyulmasına gerek olmadığını söyledi. Hangi tip karın ağrısında endişe duyulması gerektiğini ise şöyle sıralayabiliriz;
– Ağrının yanında ateş, bulantı, kusma, ishal, kanama, kabızlık gibi yandaş şikayetler varsa,
– Ani başlayıp giderek şiddetlenen geçmeyen ağrılarda,
– Ağrı hafif bile olsa çok uzun süren (günler, haftalar süren ağrılar) ağrılarda.
Bu belirtileri gözlemleyen hastaların kesinlikle hekime başvurması gerekir. Bazen saatler kaybetmek tedavide ciddi sorunlara yol açar. Mesela delinmiş ülser durumunda acilen hasta ameliyat edilmelidir. Kural olarak karın ağrısının sebebini tam olarak belirlemeden ağrı kesici kullanmayı önermiyoruz. Bu konuda en sık karşılaştığımız olumsuz örnek apandisit olan kişilerdir. Apandisit ilk başladığında ağrı belirsiz olduğundan ya hekim tarafından ya da hasta kendisi ağrı kesici alır. Hastanın ağrısı kesilir ama apandisit iltihabı da alttan ilerlemeye devam eder. Sonunda bu hastalar gecikmiş olarak, bazen patlamış apandisit olarak hekimin karşısına gelirler.
Karın ağrısında hasta ne yapabilir? En çok dikkat çekmek istediğimiz nokta, hemen ağrı kesici ilaç almamaktır. Belki basit bir gıda hazımsızlığı veya soğuk algınlığıdır. Ama şiddetli, birkaç saat geçmesine rağmen dinmeyen bir ağrı varsa, ağrı ile birlikte kişiyi günlük hayatından alıkoyan şikâyetleri varsa hekime başvurulmalıdır. Karın ağrısı olan kişilerin öncelikle aile hekimine muayene olması gerektiğini ifade ederek, “Eğer karın ağrısı sebebiyle bir uzmana muayene olmak gerekirse çocuklar için çocuk hastalıkları uzmanına, yetişkinler için de genel cerrahi uzmanına muayene olmak gerekir açıklamasında bulundu.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!