Nigdemiz.com

Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralıkta Başlıyor

  • 21 Kasım 2018
  • 232 kez görüntülendi.
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralıkta Başlıyor

“Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri Toplantısı” Niğde Valisi Yılmaz Şimşek Başkanlığında yapılırken kış lastiği takma zorunluluğunun ise 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren uygulanacağı belirtildi.

Niğde’de Kış mevsiminde oluşan aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi nedenlerle sürücülerin görüş mesafesi azalmakta, taşıtların fren ve durma mesafesi artmakta, taşıt kullanma ve seyahat konforu bozulmakta ve trafik güvenliği olumsuz yönde etkileyeceği gibi bu konularda da önlemler ve tedbirler almak üzere toplantı düzenlendi.

Trafik kazalarının oluşmasında önemli rol oynayan kış mevsimi koşulları ve trafik güvenliğine yönelik diğer olumsuzluklar da dikkate alınarak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin korunması, huzur ve güven içinde seyahat edebilmelerini temin edebilmek amacıyla geçtiğimiz günlerde Niğde Valisi Yılmaz Şimşek başkanlığında “Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri Toplantısı” gerçekleştirildi.

TEDBİRLERE UYMAYANLARA PARA CEZASI

Toplantıda şu konulara yer verilidi: “Gerek şehirlerarası, gerekse ilimiz sınırları içerisinde, İl merkezi ve ilçe merkezinde bulunan yük ve yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari araçlar (Kamyon, Çekici. Tanker ve Otobüs türü araçların tahrikli dingilleri ile kamyonet minibüs ve –A- türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastikleri) bu uygulama gereği 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında “ kış lastiği” takmak zorundadırlar. “Kış lastiği” takmadan yük ve yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari araçlar 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi gereğince 715,00 TL. İdari para cezası uygulanacaktır. Bu nedenle kış mevsiminde trafik ortamında güvenliğin sağlanması ve mağduriyet yaşanmaması için vatandaşlarımızdan kış lastiği kullanmaları ve taşıtlarında bulundurulması zorunlu olan avadanlıklarını ( zincir, çekme halatı vb.) tamamlamaları ve taşıt lastiklerini mevzuata uygun duruma getirmeleri gerekmektedir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!