KOBİLERE NEFES KREDİSİ YENİDEN... - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

KOBİLERE NEFES KREDİSİ YENİDEN…

  • 02 Nisan 2018
  • 628 kez görüntülendi.
KOBİLERE NEFES KREDİSİ YENİDEN…

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, düşük faiz ve oranlarıyla geçtiğimiz sene KOBİ’lere cansuyu olan TOBB Nefes Kredisi Projesi yeniden başladığını duyurdu.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansmana erişimde yaşadıkları sıkıntılara çözüm sağlamak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Niğde Ticaret ve Sanayi Odasının da katkıları ile TOBB Nefes Kredisi Projesinin ikincisi başlatıldı.

37,5 MİLYON TL KAYNAK

Konu ile ilgili açıklama yapan Niğde Ticaret ve Sanayi Odası (NiTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu; “KOBİ’lerimizin finansmana ulaşmakta yaşadıkları sıkıntılar ve yüksek ticari kredi faizleri KOBİ’ler üzerinde baskı oluşturmaktaydı. Buna çözüm sağlayabilmek adına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde Nefes Kredisi projesi tekrar başlatıldı.  Proje kapsamında Odamızın nefes kredisi için finansman karşılığı ayırdığı tutar 2.5 milyon lira olup, üyelerimize kullandırılmak üzere üyelerimize toplam 37.5 milyon TL tutarında bir kaynak oluşturduk” dedi.

BUGÜN BAŞLADI

Katırcıoğlu; “Üyelerimiz 3 Nisan 2018 tarihinden itibaren Nefes Kredisi’nden faydalanmaya başlayacak. NİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu; yapmış olduğu açıklamada Nefes Kredisinin şartları ile ilgili detayları da anlattı. Nefes Kredisi kullandıracak anlaşmalı bankalar  Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası ve Denizbank Bu bankaların herhangi birine başvuru yapılabilecek” dedi.

Nefes Kredisi ödeme koşulları ve süre. Hakkında bilgi veren Niğde Ticaret ve Sanayi Odası (NiTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu şöyle devam etti:

NEFES KREDİSİ KOŞULLARI

Kredinin brüt faiz oranı aylık yüzde 0,99, olup toplam kullanılabilecek azami kredi tutarı firma başına iki yüz bin TL dir. Nefes Kredisi vadesi ise ilk altı ay ödemesiz olup (sadece faiz ödenecektir)  altı aydan sonra kredinin tamamı 12 eşit taksitte ödenecek.

KREDİ SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Üyesi KOBİ, NİTSO’dan “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu” için faaliyet belgesi isteyecek. KOBİ, aldığı faaliyet belgesi ile 4 bankanın Niğde genelindeki şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapacak. Bankalar, KOBİ’nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek. Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ’ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak.

BANKA MASRAFLARI  EN FAZLA 51 TL OLACAK

Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03’ü (onbinde üç) ile sınırlı olacak. Dolasıyla bankalar 51 TL’nin üzerinde masraf almayacak. KOBİ’lerimizi düşük faizin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak. Krediye başvuru yapamayacak sektörler

Döviz büroları, Eczaneler, Esnaf Kefalet Kooperatifleri, Tarım Kredi Kooperatifleri.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!