Nigdemiz.com

Muhtarlar İle İlgili O Teklife Niğde’den Tepki

  • 09 Nisan 2019
  • 134 kez görüntülendi.
Muhtarlar İle İlgili O Teklife Niğde’den Tepki

Geçtiğimiz hafta yerel seçimlerin ardından MHP genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirilen “Muhratlar büyük şehirlerde kaldırılsın” talebine Niğde Muhtarlar Derneği Başkanı ve Aşağı Kayabaşı Muhtarı Bahtiyar Yamaner’den tepki geldi.

MUHTARLIK DEMOKRASİ TARİHİNİN TEMEL TAŞIDIR

“Büyük Şehirler de Muhtarlıkların kaldırılması değil yeni hizmet alanlarının oluşturulması ve gerekli kanuni düzenlemelerin yapılması kaçınılmazdır” diyerek sözlerine başlayan Yamaner, muhtarlık müessesesinin önemine dikkat çekerek “190 yıllık demokrasi tarihinin temel taşı muhtarlık müessesinin aynı zamanda bir kültür mirası olduğu unutulmamalıdır” dedi.

DENENDİ 11 YIL SONRA GERİ GETİRİLDİ

Yamaner: “Muhtarlık 1933 yılında kaldırıldı ancak 1944 yılında 4541 sayılı kanun ile tekrar muhtarlık müessesesinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Muhtarlık halkın sosyal yaşantısının bir parçasıdır,Muhtar halkın sırdaşı,yoldaşı ve devletin en uç noktadaki ayrım yapmadan hizmet yapan birimidir. Muhtarlığın önemini anlamak için 1933-1944 yılları iyi analiz edilmelidir. Muhtarlık müessesesinin kaldırılmaya değil, yeni kanunlara ihtiyacı vardır.

Bu vesile ile 31.3.2019 da seçilen tüm Muhtar arkadaşlarıma yeni görevlerinde başarılar dilerim” diye konuştu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!