Muhtarlardan Cenaze Evinde Dağıtılan Pideye Tepki - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Muhtarlardan Cenaze Evinde Dağıtılan Pideye Tepki

  • 02 Ağustos 2017
  • 867 kez görüntülendi.
Muhtarlardan Cenaze Evinde Dağıtılan Pideye Tepki

Niğde Muhtarlar Derneği Başkanı Bahtiyar Yamener ve Niğde Mahalle Muhtarları dernek binasında basın açıklamasında bulundu. Cenaze evlerinde dağıtılan kıymalı pidenin son verilmesini istediler.  (Haber: Cüneyt ÖZDEMİR)

Yamaner; “Her nefis ölümü tadacaktır.” Yani her evden cenaze çıkacak ve bu ateş her evi yakacaktır. Ancak bu cenaze evlerindeki kıymalı pide dağıtılmasına da bir son verilmelidir. Birileri bir şey yapıyor ,”ben yaptım siz de yapın, bu gelenektir” diyor. Bu tür yapılan olaylar gerçekten geleneğimizmiş gibi vatandaşa uygulaması için baskı yapıyor.  (Haber: Cüneyt ÖZDEMİR)

Yemek de maddi külfet unsuru vardır. Zaten beklenmedik bir anda cenaze evi oluverir. Cenaze evinin parası var mı yok mu bilinmez. Cenaze, defin masrafları, alacaklılarla helalleşme gibi bir çok maddi külfet bir anda çıkıverir. Bu yetmezmiş gibi bir de katılımcılara ikram verilen kıymalı pideler, ayranlar maddi külfetin içine sokarak sıkıntıya düşürmektedir.  (Haber: Cüneyt ÖZDEMİR)

İnsanların yemeği zevk için yediğini ifade eden Niğde Muhtarlar Derneği Başkanı Bahtiyar Yamener,  şunları söyledi; “İnsan yemeği zevkle yer. Peki cenaze sahipleri de o yemeği zevkle yiyebilir mi? Yani cenaze sahipleri yemek yaptıracak, külfetine katlanacak sonra birileri zevkle yerken o da acısıyla kıvranacak ve bir lokma yemeyecek. İşte bu tam bir rezalettir. ALLAH razı olur mu? İkramlar sadece sevinçli günlerde yapılır. Böyle üzüntülü zamanlarda çirkin bir biddattır.”  (Haber: Cüneyt ÖZDEMİR)

Ölen kişinin komşularına ve uzaktaki akrabalarına düşen görevin o gün ve gecesi yemek tertip edip cenaze sahibine götürüp beraberce yemeleri gerektiğini söyleyen Yamaner; “ Vatandaşlarla sohbet ettiğimiz zamanlarda bu uygulamadan rahatsız olduklarını her defasında bizlere bildirmektedirler. Bizler Mahalle Muhtarları taleb edilen bu düşünceyi kamuoyu ile paylaşmak istedik. Dinimizde bile taziye günlerinden 3-5 gün sonra cenaze sahibinin ölen kişinin ruhuna bağışlamak üzere özellikle fakirleri çağırıp davet yapması, Kur’an-ı Kerim okuyup, okutup dua etmesi ve ettirmesi daha güzel ve yerinde olduğu anlatılıyor cenaze evlerindeki kıymalı pide dağıtılmasına bir son verilmesini istiyoruz.” açıklamasında bulundu. (Haber: Cüneyt ÖZDEMİR)

 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!