Nigdemiz.com

Nar’da Bahar Şenliği Coşkusu Yaşandı

  • 09 Haziran 2019
  • 255 kez görüntülendi.
Nar’da Bahar Şenliği Coşkusu Yaşandı

Niğde merkeze bağlı Nar köyünde bu sene 16.’sı yapılan Nar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen geleneksel bahar şenlikleri yoğun ilgi ve coşkuyla kutlandı. Açık artırma ile 8 bin liraya seçilen Azmi Göktaş yeni ağa seçildi.

Nar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen geleneksel bahar şenlikleri yoğun ilgi ve coşkuyla kutlandı.Bir hafta önceden her ailenin kendisine ait 25 oba çadır kuruldu. Yaklaşık Nar obasında yüzlerce kişi vardı.

Şenliğe, AK Parti Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergün, Selim Gültekin, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna ile Niğde Elele Derneği Başkanı Yusuf Güleç, İstanbul Nar Mahallesi ve Nar Köyü Yardımlaşma Dernek Başkanı Azmi Göktaş, İzmir Nar Kültür ve Yardımlaşma  Dernek Başkanı Yusuf Aydoğan, NİĞDEF Niğde İl Temsilcisi Zekerya Kılınç

Niğde Nar Mahallesi Muhtarı Yakup Bostan, Nar Köyü Muhtarı Köksal Aslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşını Meryem Azra Aslan (6), Hıra Nur Kılınç (7) okumasıyla başlandı. Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor şiiri ile Erva Aslan (7) renkli ve duygu dolu anlar yaşattı. Yöreye ait çeşitli oyun havaları, deve ve kervan geçitleri misafire dayak sahsenesi gösteri yapıldı.  Derneğin yemek ikramından sonra protokol üyeleri günün anlam ve önemine dair konuşmalarını yaptı. Ardından mahalli sanatçılar Niğde türküleriyle halkı coşturdu. Dinlemekle yetinmeyen misafirler ise yerinde duramayıp hep birlikte meydana çıkıp oynadı.

Sonrasında dernek yararına açık artırma ile ağa seçimi yapıldı. Açık artırmayı derneğe en fazla bağışla, Ağalık seçimi 1500 lira ile başladı ve Ramazan Baca, Erdoğan Baca , Yılmaz Büyüksaraç, Erdal Çınar, açık artmaya katıldı ve her artışa Azmi Göktaş karşılık verdi. 8 bin lira ile Mustafa Göktaş’ta kaldı ve Abisi Azmi Göktaşa Ağalığı hediye etti.2019’da 16. Düzenlediğimiz Narlı göl ve Nar vadisi şenlikleri ağası Azmi Göktaş seçildi. Yeni şenlik ağasına ağa kıyafetleri Nar mahallesi kalkınma ve dayanışma derneği başkanı Bayram Öztürk giydirdi ve ağalığı belirten yetki belgesini yapılan törenle teslim etti.

Nar 2019 ağası seçilen Azmi Göktaş, şenlikler sayesinde köy halkının birlik ve bütünlüğünün pekiştirildiğini, beni köy halkı bilir alacağım kararlar ve vaatler yerine gelir bu böyle biline dedi. Nar Köyü Muhtarı Köksal Aslan ise, Nar vadisi ve Nar şenliklerin yapılması belki de 15- 20 yıldır bir birimizi göremediğimiz hemşerilerimizi bu vesileyle kavuşarak ve hasret gidermemize sebep oluyor. Şenliklerin gelecek yıllarda da oba sayısı artarak devam edeceğini aktardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!