Nigdemiz.com

Niğde Anlam Anadolu Lisesi’nin Türkçe Hassasiyeti

  • 21 Mayıs 2019
  • 319 kez görüntülendi.
Niğde Anlam Anadolu Lisesi’nin Türkçe Hassasiyeti

Karamanoğlu Mehmet Beyin 13 Mayıs 1277 tarihinde yayınlamış olduğu fermanla Türk diline sahip çıkışının 742.yıldönümünde Özel Niğde Anlam Anadolu Lisesi, Niğde Merkez ve Bor İlçesinde faaliyet gösteren ve İşletmelerine Türkçe İsim veren ticari işletmeleri hazırlamış oldukları plaketlerle ödüllendirdi.

Türk dilinin her alanda kullanımını güçlendirmek ve toplumda diline sahip çıkma milli şuuru oluşturma çalışmalarına katkı sunmanın amaçlandığı proje, işyerlerine TÜRKÇE isim veren işletmeciler tarafından takdirle karşılandı.

TÜRKÇE İSİM AYRICALIK OLMALI

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Özel Niğde Anlam Anadolu Lisesi Okul Müdürü İbrahim YİĞİT, Türkçenin resmi dil ilan edilişinin 742. yılında Okul olarak işletmelerine “TÜRKÇE ” isim veren esnafımıza kararının önemli olduğu mesajını vermek istedik. Günümüzde ticari hayatımızın hemen her alanında işyerlerine yabancı isim vermek adeta moda olmuşken TÜRKÇE isim tercih etmek elbette bir ayrıcalık olarak algılanmalıdır. Bu insanlarımız dil emperyalizmine dur deme cesaretini gösterdikleri için her türlü takdiri hak etmişlerdir.

ÖNCE TÜRKÇE

Milli Eğitim Bakanlığının TRT Genel Müdürlüğüyle, Türkçenin kullanım ve diksiyon eğitimlerini içeren “ÖNCE TÜRKÇE”  projesi başlattığını belirten YİĞİT, bizim yapmış olduğumuz çalışma, TÜRKÇE hassasiyetini okul sınırlarının dışına çıkarma, tüm vatandaşlarımızın gündemine almanın ilk adımıdır dedi.

Millet tanımlarının tamamında ortak payda kabul edilen dil birliği, milleti oluşturan temel unsurlardandır. Milleti ayakta tutan ve milli bütünlüğü temin eden başlıca unsur ana dildir. Çünkü milleti meydana getiren fertlerin ayrılmaz bir birlik halinde yaşamaları, birbirlerini tanımalarına, anlamalarına ve sevmelerine bağlıdır. Dil, ilmin ve kültürün temelini teşkil eder. İnsanın bilgi,kültür ve düşünme yeteneği kelime hazinesi ile doğru orantılıdır. Okuma, yazma, konuşma, dinleme ve anlama becerileri için de aynı ölçüyü kullanabiliriz.

Millet bütünlüğünün gittikçe artan bir sağlamlık kazanması da nesillerin ve fertlerin birbirlerini tanımalarına bağlıdır. Bu da, millete ait manevi servetlerin, dil yolu ile, nesilden nesile ziyan edilmeden aktarılmasıyla mümkün olur. Böylece, her yeni nesil, önce, atalarından miras kalan sanat ve düşünce değerlerini tanır, sonra da o anıtlar üzerine kendi payına düşen yapı taşlarını koyar. Ancak bu sayededir ki, millet hayatı, hiç bir  kesintiye uğramadan, tarih içinde devam edip gider.İşte bütün bunları sağlayan milli dildir.

Kültür ve medeniyet tarihi incelendiği zaman görülür ki, bütün büyük medeniyetler, bütün kuvvetli kültürler zengin ve işlenmiş dillerin eseridir. Bugün de dili zengin millet, medeni millettir, ileri millettir. İlim, fikir, sanat ve kültür ufuklarına bayrak açmış millettir.

Manevi değerlerimizin, maddi değerlerimizi harekete geçirip yücelten unsur olduğu gerçeğinden hareketle milli dilimizi hayatımızın her alanına hakim kılmamız gerektiğini düşünüyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!