Niğde, Gölsu Projesinde - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Niğde, Gölsu Projesinde

  • 20 Aralık 2017
  • 287 kez görüntülendi.
Niğde, Gölsu Projesinde

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesinde bulunan 8 il arasında Niğde’de yer aldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Niğde’de bu projelerden nasibini alacak.

Konu Hakkında açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Konya Ovası Gelişim Projesi (KOP) kapsamında başta Konya olmak üzere, Niğde, Aksaray, Karaman, Kırıkkale Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat illerini kapsadığını, Proje ile Ovanın suya hasreti dineceğini, münbit toprakların su ile buluşmasıyla bölge ekonomik olarak şaha kalkacağını söyledi.

Niğde ve bölgesi son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta.

Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadına da değinen DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayinin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemek olduğuna değindi.  Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz, belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir” diye konuştu.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!