Nigdemiz.com
buy Instagram followers

Niğde Halkı En Çok Gıda ve Kiraya Harcama Yaparken Eğitim, Sağlık ve Diğerlerine Sıra Gelmiyor.

  • 01 Kasım 2019
  • 436 kez görüntülendi.
Niğde Halkı En Çok Gıda ve Kiraya Harcama Yaparken Eğitim, Sağlık ve Diğerlerine Sıra Gelmiyor.

Niğde’nin de bağlı olduğu TÜİK Nevşehir Bölge Müdürlüğü Hanehalkı Bölgesel Tüketim Harcaması raporlarını açıkladı Buna göre; Niğde ve çevresinde hanehalkı tüketim harcamalarında en yüksek payı yüzde 25,4 ile Gıda ve alkolsüz içecekler harcamaları alırken

TÜİK verileri dışında yapılan araştırma ve değerlendirmeye göre ikinci harcama kaleminin ilk sırasında kira giderleri ve giyim yer alıyor.

KARIN TOKLUĞUNA YAŞIYORUZ

TÜİK tarafından yapılan değerlendirmede Niğde halkı öncelikli olraka Gıda, kira ve giyim gibi ihtiyaçlara yer açarken, diğer ihtiyaç kalemlerinden olan Sağlık, eğitim, ısınma, seyahat, giyim, ev eşyası, ulaşım, haberleşme, eğlence, lokanta ve diğer kişisel harcamalara ise ne bütçe ayırabiliyor nede sıralamaya koyabiliyor. Elde edilen veriler ışığında Niğde halkı neredeyse karın tokluğuna yaşıyor. Eski bir tabir ile ise “Karnını tok sırtını pek tutmaya” çalışıyor.

GIDA-KONUT KİRA- İÇECEK

Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

BÖLGEDE BENZER İLLER VAR

Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir illerini kapsayan bölgemizde, hanehalkı tüketim harcamalarında en yüksek payı yüzde 25,4 ile Gıda ve alkolsüz içecekler harcamaları almıştır.

Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 29,5 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge yüzde 21,4 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 26,9 ile TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge yüzde 15,6 ile TR1 İstanbul Bölgesi oldu.

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 19,9 oranıyla TR5 Batı Anadolu ve TR8 Batı Karadeniz Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge yüzde 16,2 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3,5 oranıyla en yüksek payı TR1 İstanbul Bölgesi ayırırken, TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi yüzde 1 ile en düşük payı ayıran bölge oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2,7 ile TR2 Batı Marmara Bölgesi, en düşük payı ise yüzde 1,2 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 24,4’ü TR1 İstanbul Bölgesi’nde oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada yüzde 14,9 ile TR3 Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen TR4 Doğu Marmara ve TR6 Akdeniz Bölgesi’nin payı yüzde 11,2 oldu.

Türkiye’deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 1,7 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi yüzde 2,9 oranıyla TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi.

(Murat ÜMRANLİOĞLU)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!