Niğde Halkı Helva Şenliğinde Buluştu - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Niğde Halkı Helva Şenliğinde Buluştu

  • 09 Nisan 2018
  • 424 kez görüntülendi.
Niğde Halkı Helva Şenliğinde Buluştu

Mübadele ile Yunanistan’dan gelen Türklerin yerleştirildiği Niğde’nin Yeşilburç köyünde bir asırı aşkın zamandır düzenlenen Helva Şenlikleri bu yılda coşkuyla gerçekleşti.

Niğde merkeze bağlı Yeşilburç köyünde her yıl düzenlenen Helva Şenliği’ne bu yılda katılım oldukça fazlaydı. Kazanlar dolusu helvalar karıldı ve odun ateşlerinde pişirildi. Daha sonra vatandaşa ikram edilen helva yine ziyaretçiler tarafından tam not alırken şenliğe; Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, AK Parti Niğde İl Başkanı Mahmut Peşin, CHP Niğde Merkez İlçe Başkanı Kamil Davarcı. MHP Niğde Merkez İlçe Başkanı Emin Alper Öztürk, siyasi partilerin diğer temsilcileri, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum kuruluşlarının temsilcileri, çocuk çocuk 7’den 70’e bütün vatandaşlar ve Yeşilburç halkı katıldı. Şenlik Köyün ileri gelenlerini konuşmaları ile başladı.

VALİ ŞİMŞEK “DEVAM ETTİRİLMESİNİ DİLİYORUM”

Şenliğe katılan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, katılımcılara seslenerek “Bu geleneği başlatan atalarımızı saygı ile anıyor, devam ettirenleri ise tebrik ediyorum. Bu güzel bir etkinliğin devam ettirilmesini diliyorum” dedi.

ŞİMŞEK: “BİRLİK BERABERLİK ÖRNEĞİ”

Niğde Valisi Şimşek konuşmasına şöyle devam etti: “Şüphesiz bu tür etkinlikler geleneklerimizin yaşatılması ve bizden sonraki nesillere de aktarılması ve her şeyden önemlisi de birlik ve beraberliğimizin sağlanması hususunda çok büyük önem arz ediyor. Bu geleneğin 1890’lı yıllara kadar uzandığını ve o günden bu güne kadar aralıksız devem ettirildiğini öğrendim ve mutlu oldum. Bu etkinliğe emeği geçen ve bu güne gelmesine vesile olan herkese teşekkür ediyorum.”

PEŞİN: “HELVA BAHANE BİRLİKTELİK ŞAHANE”

Şenlikte bir Konuşmada AK Parti Niğde İl Başkanı Mahmut Peşin yaptı. Peşin, konuşmasında helvanın kültürel değerine değinerek şunları söyledi: “Helvanın geçmiş tarihlerinden kalan bir kültürel etkinlik ve beraberliğin simgesi olmuştur. Burada hazırlanan helvaları ise ualar eşliğinde dağıtmak ise bambaşka bir güzelliğe vesile oluyor. 1890 Yıllarında Yunanistan’da mübadillerin başlattığı helva şenlikleri birliğin beraberliğin simgesi haline geldi. Her ne kadar adı helva olsa da bunun gerçek anlamı Türk Milletinin beraberliğidir” dedi.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!