NİĞDE HERŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

NİĞDE HERŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK

  • 21 Eylül 2018
  • 218 kez görüntülendi.
NİĞDE HERŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK

Bu Yıl 5’nci Düzenlenen Niğde Günleri Göz Doldurdu

5. Niğde Günleri Etkinlikleri Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirilen muhteşem bir etkinlikle vatandaşa kapılarını araladı. Dün başlayan etkinlikler 23 Eylül de son bulacak.

İlk olarak 2011 yılında başlayan etkinlikler aradan geçen zaman zarfından bir süre ara verdikten sonra bu yıl 5’nci kez Başkent Ankara’da yep yeni değerlendirme ve çalışmalar ile başladı.açılışta konuşma yapan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ise: “Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda ve 15 Temmuzda olduğu gibi bağrından her zaman  kahramanlar çıkaran Niğde’nin ve Niğdelilerin her şeyin en iyisine layık olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yöresel yemekler, yöresel ürünler ve lezzetler, Tanıtım, Hizmetler, kıyafetler, el sanatları, Turizm, Madencilik, tarımsal faaliyetler gibi bir çok alanda katılımcılın yer aldığı 5. Niğde Günleri’nde,  Niğde’ye özgü eserlerin, ürünlerin sergilendiği ve tanıtılıyor. Çeşitli konser ve görsel etkinliklerinde yer aldığı etkinliğe katılımın ve ilginin yüksek olması bekleniyor.

KATILIMCI YOĞUNLUĞU YAŞANDI

5. Niğde Günlerinin ilk günü adeta festival gibiydi. Etkinliklerini açılış törenine, bazı bakanlıklarının temsilcilerinin yanı sıra Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hemşehrimiz Alpaslan Kavaklıoğlu, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ile eşi hanımefendi, AK Parti Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, AK Parti eski Niğde Milletvekillerinden Muharrem Selamoğlu, Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Muhsin Kar, AK Parti Niğde İl Başkanı Mahmut Peşin, Sanayi ve Ticaret Odası temsilcileri, OSB temsilcileri, diğer siyasi parti temsilcileri, STK görevlileri, Niğde’nin ilçe ve Belde belediye başkanları. Çok sayıda kurum amiri, Niğdeli vatandaş va Ankara halkı katıldı.

AÇILIŞ KONUŞMASINI VALİ ŞİMŞEK YAPTI

5. Niğde Günleri Etkinliklerinin bu yılki açılış konuşmasını ise Niğde Valisi Yılmaz Şimşek yaptı. Şimşek “Öncelikle böylesi güzel bir sonbahar gününde, beşincisini düzenlediğimiz “Niğde Günleri” ne katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

MEDENİYETLERİN YAŞATILDIĞI ŞEHİR “NİĞDE”

Niğde’nin tarihi ve kültürel bir değere sahip olduğuna vurgu yapan Niğde Valisi Şimşek Konuşmasına şunları ekledi: “Binlerce yıllık yaşanmışlığın derin izlerini taşıyan “Medeniyetlerin Yaşatıldığı Şehir” Niğde’nin; kültürel değerlerini, folklorunu, geleneklerini, yöresel ürünlerini ve sektörel değerlerini sizlerle buluşturmak ve Niğdeyi her yönüyle tanıtmak için, Türkiye’nin kalbi Ankara’da siz değerli hemşerilerim ve Niğde dostları ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu etkinliğimiz ile Niğde’ye gelemeyen, gelip de doyamayan hemşerilerimize Niğde’yi yaşatmak istedik. Niğde türkülerini birlikte söylemek, Niğde şiirlerini birlikte dillendirmek, kısaca başkentte bir “Niğde Rüzgarı” estirmek istedik. Bu sebeple de başta Valiliğimiz ve Niğde Belediyemiz olmak üzere, ilçe ve belde belediyeleri, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, kamu kurumları, ticaret ve sanayi odası, esnaf odası ve sivil toplum kuruluşları ile buradayız.”

MARKA KENT NİĞDE PROJESİ

“Bizler Kentimizin yöneticileri olarak kendimizi Niğde’nin ve Niğdelilerin emanet edildiği kişiler olara olarak görüyor ve bu bilinçle Niğde’yi ileriye taşıyacak projeler üretme çabası ve çalışması içersindeyiz” diyerek katılımcılara seslenmeye devam eden Vali Şimşek “Bu projelerden birisi de  Niğde’nin marka kimliğinin belirlenmesi ile ulusal ve uluslararası arenada bilinirliğinin artmasına yönelik olarak yürüttüğümüz ‘Marka Kent Niğde Projesi’dir.

Söz konusu proje ile Niğde’yi markalaştırarak her yönüyle tanıtmayı, orta vadede de Şehrimizi bir kültür ve turizm kenti haline getirmeyi hedefliyoruz. Netice itibariyle de, Tarihi ve  kültürel değerlerimiz ile doğal güzelliklerimizi ön plana çıkartarak bir marka kent olmayı amaçlıyoruz.  Bu projemiz kapsamında daha önce Niğde, Mersin ve Adana’da arama konferansları düzenledik. Önümüzdeki aylarda da  İzmir, İstanbul ve Ankara da bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Daha sonra da ilimizin tüm kesimlerinin katıldığı  bir çalıştay düzenleyip, Niğde’nin marka kimliğini ortaya koyarak   kentimizi ülke gündemine taşınmasını arzu ediyoruz. İnanıyorum ki, Marka kent Niğde projemiz ilimizin tanıtımına yeni bir ivme ve motivasyon kazandıracaktır” diye konuştu.

BU ETKİNİKLER PROJEMİZİN TAMAMLAYICISI OLUYOR

Vali Şimşek konuşmasının devamında “İşte bugün burada düzenlediğimiz ‘Niğde Günleri’nin de bu projemizin tamamlayıcısı olarak, bu süreçte önemli bir kilometre taşı teşkil edeceğine inanıyorum. Niğde Günleri’nin Niğde’nin tanıtımına katkı sağlamasının yanında, Ankara’da yaşayan Niğdelilerin memleket bağlarının güçlenmesine genç kuşaklarımızın mahalli kültürümüzü benimsemesine ve mensubiyet şuuru oluşmasına da katkı sağlayacağı muhakkaktır” dedi.

TEK HEDEFİMİZ: NİĞDE’Yİ HAK ETTİĞİ SEVİYEYİ TAŞIMAK

“Tek hedefimiz var” diyerek oldukça önemli bir konuya da değinen Niğde Valisi Yılmaz Şimşek “O da milletvekillerimiz, yerel yönetimlerimiz, üniversitemiz ve Niğde’de görev yapan bürokratlar, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde ortak akılın öncülüğünde yapılabilir ve uygulanabilir projeleri hayata geçirerek, Niğde’yi tüm alanlarda hak ettiği seviyeye taşımaktır” diye konuştu.

NİĞDE HERŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK

Niğde Valisi: “Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda ve 15 Temmuzda olduğu gibi bağrından her zaman  kahramanlar çıkaran Niğde’nin ve Niğdelilerin herşeyin en iyisine layık olduğunu düşünüyor, devletimizin desteği ve özel sektörümüzün girişimciliği ile Niğde’yi daha iyi noktalarda getireceğimize yürekten inanıyorum. Bu duygularla sözlerime son verirken bu etkinliğimizin planlanması ve gerçekleşmesi sürecinde bizlerle yakın işbirliği içersinde bulunan Niğde Dernekler Federasyonumuza, Belediye başkanlarınıza  ve desteğini esirgemeyen tüm kişi, kurum ve yöneticiler ile katkı koyan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kalıcı dostluklara ve işbirliklerine vesile olmasını umduğumuz bu etkinliğimizin Niğde ve Niğdeliler için yararlı ve hayırlı sonuçlar getirmesini diliyor, teşriflerinden dolayı  başta sayın Bakanımız olmak üzere tüm misafirlerimize tekrar teşekkür ediyor, sizleri bir kez daha saygı ve sevgiyle selamlıyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra diğer konuşmacılar sırasıyla açılış konuşmasını yaptılar.

Açılış konuşmasının ardından standları ve açılan sergileri gezen heyet, herkesle tek tek selamlaşarak sohbet etme fırsatı buldular.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!