Nigdemiz.com
buy Instagram followers

NİĞDE KALESİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM EYLEM PLANI’NDA

  • 12 Eylül 2019
  • 1.246 kez görüntülendi.
NİĞDE KALESİ, KENTSEL DÖNÜŞÜM EYLEM PLANI’NDA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Resmen Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gerçekleşen toplantının ardından 8 maddelik Kentsel Dönüşüm Eylem Planı hazırladıklarını belirterek, Niğde kalesinin de eylem planında yer aldığını açıkladı. Bilindiği üzere Bakan Kurum, geçtiğimiz ay Niğde’ye ziyarette bulunmuş ve tarihi özelliği bulunan bölgeleri tek tek bizzat gezerek yerinde görmüştü.

“Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’yle kentlerin dönüşüm anayasasını oluşturacağız” diyerek açıklamada bulunan Bakan Kurum “19 Şubat’ta valiliklerimize, belediyelerimize gönderdiğimiz genelge çerçevesinde belediyelerimizin kentlerine göre hazırladıkları Strateji Belgesi’ne göre dönüşüm ilke ve esaslarını belirledik. Bu sayede her bir şehrimizin kendine özgü bir dönüşüm anayasası, planı olacak.” dedi.

NİĞDE KALEİÇİ ÖNEMLİ BİR PROJE

Bakan Kurum, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında, kentsel dönüşümün yeni yol haritası olan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nı kamuoyuyla paylaşırken 8 Maddelik eylem planı kapsamında Niğde Kaleiçi projesine de yer verdi.

İstanbul Fatih’te önemli bir süreç yapacaklarını, tarihi yarımadada yönelinmesi gereken alanların dönüşümünü Fatih Belediyesi ile birlikte yapacaklarını aktaran bakan Kurum, Konya Mevlana Meydanı, Niğde Kaleiçi, Erzurum Hacı Cuma, Kastamonu Nasrullah Cami ve çevresi, Afyon Mısri Çarşı, Kayseri Kaleiçi gibi son derece önemli projelerle çalışmalara başladıklarını, Diyarbakır, Tokat, Amasya ve Giresun’da da çalışmaların devam ettiğini, bu bölgelerde bulunan birçok yapıyı yenilediklerini kaydetti.

EMRAH ÖZDEMİR SÖZ VERMİŞTİ

Bilindiği gibi Niğde kalesi ve çevresinin düzenlenmesi uzun yılardır beklenen bir konuydu. Bir çok defa seçimlerde vaatlerde bulunan adaylar bir türlü bu değişimi sağlayamazken bu değişim ve yenilikçi proje, seçim döneminde kitapçığında da yer veren 31 Mart yerel seçimlerinde Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir’in öncülüğünde hayta geçirilmiş olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!