Niğde Lider Tarım Kampı Etkinliği - Nigdemiz.com - Nigdemiz.com

Niğde Lider Tarım Kampı Etkinliği

  • 16 Mayıs 2018
  • 246 kez görüntülendi.
Niğde Lider Tarım Kampı Etkinliği

Niğde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, “Lider Çocuk Tarım Kampı” adı altında  etkinlik gerçekleştirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2014 yılından itibaren her yıl ilkokul öğrencilerine doğa bilincini ve çevre farkındalığını kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vermek amacıyla “Lider Çocuk Tarım Kampı” adı altında  etkinlik düzenlemeye devam ediyor.

Niğde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Lider Çocuk Tarım Kampı için 3 günlük hazırlanan program dahilinde Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlemiş olduğu 23 Nisan Havacılar İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerinden 20 öğrenci seçildi.

YENİLEBİLİR YABANİ BİTKİLER TANITILDI

Kamp programının ilk gününde Niğde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Asım Baş tarafından ağırlanan öğrencilere kurum faliyetleri hakkında bilgi verildi. Daha sonra İl Müdürlüğü toplantı salonunda projeden sorumlu teknik personeller tarafından bu yılın teması olan “Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik” ve “Yenilebilir Yabani Bitki Türleri” konularında sunum yapılarak bölgemizde bulunan yenilebilir yabani bitki türleri tanıtıldı. Ayrıca uygulamalı olarak çiriş otu pişirilerek öğrencilere ikram edildi.

DOĞA GEZİSİ

Programın devamında Altunhisar İlçesinde bulunan Zindan Vadisine gidilerek doğa gezisi yapıldı ve yenilebilir yabani otlar toplatıldı.

TARIM FİRMALARI ZİYARET EDİLDİ

Etkinliğinin 2. Gününde Leben Tarım ve Hayvancılık İşletmesi ziyaret edildi.  Üretim Müdürü Semih Şalgamcı tarafından öğrencilere şirket ve yapılan faaliyetlerle ilgili bilgi verildi.

SEMT PAZARINI DOLAŞTILAR

Programın devamında Niğde merkezde bulunan semt pazarı gezilerek bu yılın teması olan yenilebilir yabani otlar uygulamalı olarak gösterildi.  Ayrıca İlimizde faaliyet gösteren baharat paketleme şirketi gezdirildi.

FİDAN DİKİMİ

Kampın son gününde Yeşilburç Mahallesi ağaçlandırma alanında fidan dikimi yapıldı.

OSB’DE FABRİKA ZİYARETİ

Ardından Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Can Gıda İşletmesi ziyaret edilerek şirket ve İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrol ekipleri tarafından öğrencilere bilgiler verildi.

SERTİFİKALARI VERİLDİ

Lider Çocukların çeşitli aktivitelerle hem eğlenip hem de yeni bilgiler öğrendiği kampın son gününde öğrencilere ‘Lider Çocuk Tarım Kampı Katılım Sertifikası’ verilerek kutlama yapıldı.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Korunuyor!